Güncel

Yerel para birimi ile kripto para almak yasaklandı! Vatandaşlar şimdi ne yapacak?

Ukrayna, yerel para birimi Grivna ile kripto para satın almayı yasakladı! Ukrayna vatandaşları şimdi ne yapacak?

Yerel para birimi ile kripto para almak yasaklandı! Vatandaşlar şimdi ne yapacak?

Ukrayna Ulusal Bankası, sıkıyönetim kapsamında ülkeden verimsiz fon çıkışını önlemek için sınır ötesi işlemler üzerindeki kısıtlamalar olacağını vurguladı. Örneğin; yerel para birimi ile kripto para almak yasaklandı!

Yerel para birimi ile kripto para almak yasaklandı! Vatandaşlar şimdi ne yapacak?

21 Nisan'da Merkez Bankası , kişilerin yalnızca nakit olarak hemen dönüştürülen (değiştirilen) ve nakit benzeri işlemlerle ilişkili varlıkları, yalnızca kendi dövizlerini kullanarak, belirli bir miktara kadar satın almalarına izin verileceği anlamına gelen önlemi duyurdu. Her ay maksimum 100.000 UAH (yaklaşık 3.300 $).

İlgili limit, döviz cinsinden açılan hesaplara verilen ödeme kartları ile gerçekleştirilen nakit dışı işlemlerle sınır ötesi eşler arası işlemler için de geçerlidir.

Merkez bankasına göre, nakit benzeri işlemler, diğer şeylerin yanı sıra, elektronik cüzdanların ikmali, aracılık veya FX hesaplarının açılması, seyahat çeklerinin ödenmesi, kripto para birimlerinin satın alınmasında da geçerli olacak.

Grivnası kısıtlaması neden?

Bankaya göre, gerekli değişiklikler, gelecekte kısıtlamaların kaldırılması ve Ukrayna'nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskının azaltılması için temel bir koşul olan döviz piyasasındaki durumun iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.

Döviz piyasasında ihracat-ithalat işlemleri Mart ayı sonundan itibaren büyük ölçüde dengelenmiştir. Ancak, bankaların uluslararası ödeme sistemleri ile işlem yapmak amacıyla önemli miktarda döviz alımları yapması ise döviz piyasasını aşağı yönlü ekstra baskı altına almak amacı ile yapılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.