Güncel

Yerli füze, yerli motorla çalışacak!

SOM füzesi için geliştirilen motorların gelecek yılın ortasından itibaren kullanılması amaçlanıyor.

Yerli füzeye yerli motor!

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ROKETSAN'ın ürettiği seyir füzesi SOM'da kullanılacak motorla savunma sanayiinin geliştirdiği yerli ürünlere bir yenisinin daha eklenmesi planlanıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Kale Havacılık arasında imzalanan sözleşme, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan füze seri üretiminde kullanılacak motorun ve motora ait alt sistemlerinin her şeyinin teknik veri paketinin hazırlanmasını kapsıyor.

 Motorun 2018 ortasından itibaren SOM füzesinde kullanılması hedefleniyor. Bu sayede, füzedeki bir parçanın daha ekonomik olarak temin edilmesi ve olası ihracat kısıtlamalarının önüne geçilemesi planlanıyor.

Geliştirilen sistemin, belli düzenlemelerle benzeri sistemlerde kullanılması öngörülüyor. Projede ayrıca motor teknolojilerindeki dışa bağımlığın azaltılmasına yönelik önemli kazanımlar da mevcut.

 Bunlardan ilki, motorun çekirdek motor olarak tabir edilen kompresör, yanma odası ve türbin kısımlarının yanı sıra başka motorlarda da kullanılması mümkün olabilecek parçaların da geliştirilmesi oldu. İkincisiyse yeni bir jet motorunun olmazsa olmazı geliştirme test düzeneklerinin tamamının milli olarak geliştirilmesiyle sağlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.