Güncel

Yerli füzede hedef büyüdü

Yerli 2 bin 500 kilometre menzilli füzemiz için geri sayım başladı.


TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü yerli 2 bin 500 kilometre menzile sahip füze çalışmalarına son sürat devam ediyor. Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, uçaklarımızın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kilitlenen hedefi hatasız bir şekilde vurması için tasarlandı.

1326486665_som-1-copy.jpg

Hali hazırda ürettiğimiz füzenin şu andaki menzili 180 kilometre menzile sahip. TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Yücel Altun başak tarafından yapılan açıklamada ilk yerli seyir füzesinin 300 kilometre test çalışmalarının sürdüğünü, füzenin bu yıl içinde 500 kilometre testlerinin yapılacağını söyledi. Altun başak, füzenin menzilini önce 1500 kilometreye sonra da 2500 kilometreye çıkararak test çalışmalarının yapılacağını belirtti.


TÜBİTAK-SAGE'den Gökmen Mahmutyazıcıoğlu ise füzeyle ilgili olarak şunları keydetti: "Dünyada bunun benzeri füzeler var, Almanların Taurus füzesi var, Avrupa ortak yapımı Storm Shadow füzesi var, Amerikalıların Slam-Er denen füzeleri var yalnız bizim füzemiz onalara göre teknolojik olarak üst seviyede, onlarda bulunmayan birtakım özellikler de bizim füzemizde var". Diye açıklamada bulundu.

TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü SAGE 6 yıl gibi bir zaman diliminde füzenin menzilini 300 kilometreye çakardı. Hedeflenen menzil ise 2 bin 500 kilometre.

Yorumlar
Misafir
geç kalmışlar bile şimdiye kadar nden yapılmadı sorgulanmalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.