Yerli otomobile ait tüm fotoğraflar ve bilinen tüm özellikler! - Page 1

Son günlerde gündemin neredeyse ana konusu olan yerli otomobil hepimizin merak konusu. Cumaya kadar her gün 14:30'da yeni bir detayın duyurulduğu yerli otomobil ile ilgili, yayınlanan ilk fotoğraftan başlayarak bugüne dek ortaya çıkan tüm fotoğraf ve detayları siz değerli okuyucularımız için derledik.


Öncelikle aracın tanıtım tarihinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulduğunu belirtelim. 27 Aralık 2019 tarihinde resmi olarak Gebze'de tanıtılacak olan araç ile ilgili yüzde yüz elektrikli bir SUV araç olacağının ve yüzde yüz elektrikli motordan güç alacak olduğu bilinmekte olup, bunun dışında diğer detayları henüz belli değildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu duyurunun ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından araca ait üzeri örtülü bir fotoğraf paylaştı.


Yerli otomobile ait tüm fotoğraflar ve bilinen tüm özellikler! - Page 2

2011 yılından bu yana, üzerinde çalışma yürütülen yerli otomobil projesi ile ilgili hatırlarsınız ki; ilk belirgin adım 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “5 babayiğit” olarak nitelendirdiği işbirliği ile gerçekleşmişti. ''Bu 5 babayiğit kim?'' diyenler için belirtelim; Bu babayiğitler Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Turkcell Grubu. Çalışmalar başladıktan 1 yıl sonra ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de dahil olması ile proje 6 ortaklı bir proje haline geldi.


Tüm faaliyetlerinin Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde devam ettiği otomobil fabrikası Gebze’de olacağı düşünülüyordu. Çünkü bu bölge Köprü, otoyol ve limana olan yakınlığı nedeni ile, ticari açıdan oldukça avantajlı konuma sahip.

Yerli otomobile ait tüm fotoğraflar ve bilinen tüm özellikler! - Page 3

Bu arada yerli otomobilde bulunan bataryanın özellikleri ile bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddialara göre araç, normal ev prizi ile 10 saatte, hızlı şarj cihazı ile ise yarım saatte şarj olacak. Ayrıca yerli otomobilin IoT özelliklere sahip olacağı konuşulmaya başlandı.


Bu şu demek; yerli otomobil akıllı yaşam özelliklerine sahip olacak. Yani akıllı yaşam özellikleri sayesinde araba diğer akıllı cihazlar ile iletişime geçebilecek. Daha da açık konuşmak gerekirse, ilgili yazılımsal altyapının hazırlanması halinde yerli otomobilden evinizdeki buzdolabı, lambalarınızı ve diğer ev aletlerini kontrol edebilmeniz mümkün olabilecek. iddialar doğruysa, bu özellikleri sağlayacak teknolojinin altyapısını ise yurt dışı bağlantılı bir Türk startup şirket geliştirecek.


Daha sonrasında ise yerli otomobilin Pininfarina’nın 450 bg'lik elektrikli K350 konseptine benzeyeceği yönünde iddialar yayıldı.


Pininfarina kimdir?
Pininfarina; İtalyan bir otomotiv tasarımcısıdır. 1930 yılında Battista Farina tarafından kurulan tasarım şirketi, hâlen günümüzde dünyanın en kusursuz tasarımlarını üretmektedir. Bu firma; Bugatti Veyron, Lamborghini Urus, McLaren P1, Mercedes-AMG Project One, Pagani Zonda ve Porsche Mission E gibi güncel birçok hiper otomobilin tasarımlarında da rol alarak, özellikle de Ferrari ve BMW için tasarladığı lüks spor otomobiller ile adını otomobil piyasasında da duyurarak dünya çapındaki ününü artırmıştır. Şirket hâlen Giuseppe Farina'nın çocukları tarafından yönetilmektedir.

Yerli otomobile ait tüm fotoğraflar ve bilinen tüm özellikler! - Page 4

23 Aralık tarihinde ise Türkiye'nin Otomobili Girişimi TOGG resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda yerli otomobilin sadece farlarının görüldüğü bir paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:


"Türkiye’nin Otomobili ile tanışmak için geri sayım başladı... Her gün 14.30’da yeni bir detayı keşfetmek için bizi takip etmeye devam edin." Paylaşımdaki görselde aracın karanlıktaki farları gözüküyor. İşte yerli otomobilin bugün paylaşılan görüntüsü.


Farları gördüğümüzde ise İtalyan tasarım firması Pininfarina tarafından tasarlanan aracın ön farlarının daha önce şirketin tasarladığı araçlara fazlasıyla benzediğini görmüş olduk.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.