Modern bir savunma sanayisinin geliştirilmesi ve güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu silah, araç ve gereçlerin temini için faaliyet gösteren Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), geçen yıl yoğun bir teslimat programı izledi.Envantere dahil edilen yeni ürünlerle güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetleri artırıldı, güncel tahditlere karşı yeni donanımlar kullanıma sunuldu. Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen ve üretilen bir dizi ürün de güvenlik güçlerinin envanterine girmeye başladı. Kullanıma sunulan yeni silah, araç ve gereçler iç güvenlik ve sınır ötesi harekatlarda güvenlik güçleri tarafından etkin biçimde kullanıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ayrıca 2 adet A400M uçağı teslim edildi. "Uçan kale" olarak nitelendirilen A400M, 140 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip bulunuyor. 116 tam teçhizatlı asker, 66 sedye ve 25 sıhhi eleman taşıyabilen uçak, azami 37 ton yükle görev yapabiliyor. A400M, uçak, kargo, askeri sevkiyat, tıbbı tahliye, elektronik gözetleme ve havada yakıt ikmali gibi birçok zorlu görevde kullanılıyor. Tank ve helikopter gibi harp araç gereçlerini rahatlıkla istenilen noktalara taşıyabilen uçak, yüksüz 9 bin 300 kilometre, 20 ton yükle yaklaşık 7 bin, 30 ton yükle de 4 bin 800 kilometre menzile sahip.

Erciyes Projesi kapsamında aviyonik modernizasyonuna tabi tutulan 2 adet C130 askeri nakliye uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine sunuldu. Özel Kuvvetler UH-60 Blackhawk Helikopter Modernizasyonu Projesi kapsamında 3 adet Sayısal Harita Sistemi'nin entegrasyonu tamamlandı.

Deniz sistemleri alanında geçen yıl Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Oruç Reis sismik araştırma gemisinin kabulü yapıldı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hizmetine sunuldu. 25 Tonluk Sahil Güvenlik Botu Projesi'nde 17. Bot Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi. İlk milli tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunuldu. Denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projesi'nde hem TCG Işın'ın hem de TCG Akın'ın kabulleri yapıldı.

Kent Güvenliği Yönetim Sistemi Projesi kapsamında ülke çapında 73 bölgede sabit ve hareketli, multi sensör, lazer gibi çeşitli kameraların, kayıt yönetim sistemi ve plaka tanıma sistemi gibi sistemlerin kurulumu tamamlandı. Projeyle asayiş ve güvenliğe katkı sağlanması, trafik akış ve yoğunluğunu izlenmesi, elde edilen görüntüleri değerlendirerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin ek tedbirler geliştirilmesi amaçlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.