Güncel

Yerli tablet üretime hazır

Türkiye' nin ilk yerli telefonunu üreten General Mobile, ilk yerli tabletinde üretime hazır olduğunu belirtti.


Türkiye' nin ilk yerli telefonunu üreten General Mobile, bu alanda çalışmalarına hız verip, Türkiye' nin ilk yerli tablet bilgisayarınıda üretmeyi başardı.

E-Tab olarak isimlendirilen yerli tablet General Mobil tarafından, özellikle orta öğrenim öğrencilerinin akademik, sosyal, zihinsel ve kültürel gelişiminin desteklenmesi hedefleniyor.

Konu ilişkin olarak açıklama yapan General Mobil Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü proje ile ilgili amaçlarını anlatıyor;

"Günümüzde, ülkemizde neredeyse tüm telekomünikasyon cihaz ve sistemleri ithal edilmektedir. 1994 yılından 2010 yılı sonuna kadar baktığımızda kullanılan cep telefonu sayısı 136 milyon. Ve neredeyse tamamı ithal edilmiş cihazlardır. Bu ithalat neticesinde dışarıya ödenen bedel ise 28 milyar dolar gibi, kesinlikle göz ardı edilemeyecek çok önemli bir rakamdır. Ülkemizin yetişmiş insan gücü ve teknolojik birikimi bu ve başka ürünlerin ülkemizde üretilebilmesini sağlayacak güçtedir. Türkiye'nin ilk yerli telefon üreticisi General Mobile olarak da bugün geldiğimiz noktada bu gücümüzün farkındayız ve ilk yerli tableti üretmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Yaratıcı ürünler geliştirerek mükemmel tüketici deneyimleri yaratma konusunda sürdürülebilir bir başarı için çalışmakta, pek çok farklı alanlardaki yüksek teknolojiye sahip mobil ürün ve çözümleri pazara sunmakta, bilgi toplumununun, bireylerin ihtiyaç duyduğu uygulama ve çözümleri daha hızlı bir şekilde karşılamayı bir öncelik olarak görmekteyiz.

Bu nedenle, araştırma, üretim ve satış faaliyetlerimize paralel olarak kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımıza da aynı öncelikler doğrultusunda ve özellikle eğitim alanında sürdürmeyi amaçlamaktayız. Bu doğrultuda General Mobile olarak kullanıcılarımıza sunacağımız ve "e-tab" adını verdiğimiz Türkiye'nin ilk yerli üretim tablet bilgisayarının sağlayacağı içerik ile, özellikle orta öğrenim öğrencilerimizin öğrenim süreçlerini geliştirmek üzere çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Biz, her açıdan mükemmel görüntüyü, mükemmel tasarımı ve mükemmel kullanıcı deneyimini bir araya getirdik. Ancak burada alınacak daha çok yol var. Bu ürün, her yönüyle Türkiye için bir ilk adımdır."

İlk yerli tabletin teknik özellikleri ise diğer sayfamızda...

Teknik Özellikler;

General Mobile' ın ilk yerli tableti olan E-Tab; Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemi, 8.9 inçlik 1280 x 768 piksel çözünürlüğünde kapasitif multi touch ekranı ile oldukça ideal gözüküyor. 1 GHz' lik A8 Cortex işlemciden ve 512 MB RAM' den güç alan E-Tab, MicroSD desteği sayesinde 32GB' ta kadar da depolama alanı sunuyor.

E-Tab' ın liste halinde tüm teknik detayları ise şöyle;

1318256780_generalmobileetabdetay.jpg

- İşletim Sistemi : Android 2.3.4 Gingerbread
- Ekran Boyutu : 16:9 geniş ekran, 8,9"
- Ekran Çözünürlüğü : 1280*768 pixel
- IPS Teknolojisi : Her açıdan mükemmel görüntü
- Parlaklık : 380 nit
- RAM : 512MB
- Harici Kart Tipi : Micro SD
- Harici Kart Desteği : 32GB'a kadar
- Pil : 6000 mAh Li-polymer
- Çalışma Süresi : 6 saat video izletebilme
- Sensörler : 3 Eksenli Accelerometre sensörü, 3 eksenli manyetik alan sensörü, 3 eksenli gyro sensörü, Yerçekimi sensörü, Işık sensörü
- Çalışma Isısı : -5 ?~ 40 ?
- İşlemci Tipi : Cortex A8
- İşlemci Saat Hızı : 1Ghz A8 İşlemci
- Bağlantılar : Bluetooth, Wifi
- Wifi Desteği : 802.11 b, 802.11 g, 802.11 n
- Bluetooth Desteği : 2,1+EDR
- Multi Media Desteği : MP3, MPEG4, WAV, AAC, WMA, WMV, ASF, AVI, MKV, 3GP, Jpeg, Png, Bmp, Gif
- Kulaklık Jakı : 3,5mm
- Ön Kamera : 1.3M Pixel
- 5 nokta Kapasitif Multitouch Ekran
- Dolby Surround
- IPS LCD Panel
- 10.8 mm incelik
- 550m gram
- Üç yönlü hareket, hız, ışık sensörü

E-Tab' ın KDV dahil Türkiye' deki fiyatı ise; 899 TL.

Yorumlar
Misafir
General Mobile merkezi abd'de olan bir Türk firmasıdır. Türk firması olmasa "İlk Yerli Üretim Tablet, General Mobile e-tab Basın Toplantısı" na bakan katılmazdı değil mi? Onu da kandırmış olamazlar :) Zaten Fatih Projesi'nin ilk etap ihalesini de aldı. Ben helal olsun diyorum ve yerli üretimi sonuna kadar destekliyorum.
Cevapla
Misafir
Bari adam gibi özellikleri olsaymış..
Cevapla
Misafir
general mobile'ın merkezi new york'da.. abdnin fason ülkesi konumunda ne alaka ilk yerli telefon falan :D saçmalık!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.