Güncel

Yılın en önemli bilimsel gelişmesi!

Yılın en önemli blimsel gelişme belirlendi.

Yılın en önemli bilimsel gelişmesi!

Amerika'nın Science isimli bilim dergisi yılın en önemli bilimsel gelişmesini duyurdu. Dergi her yıl senenin son sayısı için en önemli bilimsel gelişmeyi değerlendiriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da değerlendirmeyi yapan dergi, ''Higgs Bozonu'nun keşfi''ni bir numara yaptı.

İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs parçacığı olma ihtimali çok yüksek olan yeni bir atomaltı parçacığı bulduğunu açıklamıştı.

1356153643_bilim-nedir.gif

126 giga elektronvolt (GeV) kütle bölgesinde keşfedilen yeni parçacığın, uzun zamandır aranan Higgs parçacığı olduğunu kesin olarak anlamaya çalışan bilimadamları, araştırmalarını sürdürüyorlar.

Dergideki bu yılın en önemli diğer 9 gelişmesi ise şu şekilde:

Japonya bilimadamlarının deri hücrelerinden alınan kök hücrelerle ürettikleri yumurtalardan yeni nesil fareler elde etmesi,

Alman ve Amerikalı bilimadamlarının, 50 bin yıldan fazla bir süre önce Sibirya'da bir mağarada ölen genç kızın gen haritasını parmak kemiğinden çıkarmaya başarması,

ABD'ye ait Curiosity (Merak) adlı yeni nesil keşif robotun Mars'a yüzeyine yumuşak şekilde inmesini sağlayan yeni sistem,

X ışını lazerinin proteinlerin yapısını göstermesi ve genlerin değiştirilmesini ya da etkisizleşmesini sağlayan genetik mühendisliğindeki yeni teknik yer alıyor.

Yorumlar
Mete
Program dahil Her sey mukemmel.
Cevapla
hakan
kardesim herseyi kesfediyolar,herseye care buluyolar su kellige bi care bulamiyorlar,anlamadim gitti.:-) :-) :-)
Cevapla
Misafir
he ya ben de kellikten muzdaripim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.