Güncel

Yıllık 5 zettabayt veri depolayacak!

NSA'nın küresel alanda yürüttüğü gizli istihbarat çalışmalarının ortaya çıkmasının ardından, gözler şimdi NSA’nın veri toplama altyapısına çevrildi.

Yıllık 5 zettabayt veri depolayacak!

NSA’nın Utah eyaletinde bulunan 1.7 milyar dolarlık dev tesisinin, milyonlarca insan hakkında on yıllarca bilgi saklayacak kapasitede olduğu belirtildi. 

Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın bu ay başında sızdırdığı bilgilerin ardından gizli isithbarat ve casusluk operasyonları ortaya çıkan NSA, dünya basının odağına oturmuş durumda. NSA’nın ilk olarak cep telefonlarından bilgi topladığı, küresel alandaki bilgisayar ağlardan veri toplayan bir program geliştirdiği ve dev teknoloji şirketlerinden bilgi talep ettiğinin ortaya çıkmasının ardından, şimdi de Utah eyaletindeki dev tesisi ortaya çıkarıldı.

Guardian’ın haberine, Salt Lake City kentinin dışında kalan bir arazide kalan 9200 metre karelik dev tesis, on milyonlarca ABD’li hakkında on yıllarca bilgi depolamak için kullanılabilir.

Nüfusu 10 bin kişinin altında olan Bluffdale kasabasının izole bölgesinde yer alan tesis, askeri alan içinde yer alıyor ve sadece yetkili kişiler bölgeye girebiliyor. Araziyi çevreleyen çitlerin ardında, dev depolar, soğutma tesisleri, kontrol noktaları, güvenlik kameraları ve özel eğitimli köpeklerle devriye gezen nöbetçiler görülüyor. 

Guardian’ın, tesise gitmek için izin istemesi NSA yetkilileri tarafından hoş karşılanmadı. NSA’nın merkezinden yapılan açıklamada, “Burası korunan bir tesis. Eğer federal araziye izinsiz giriş yaparsanız güvenlik görevlileri yetkilerini kullanırlar” ifadesi kullanıldı. Guardian, ‘röportajın söz konusu bile edilmediğini’ belirtti. 

BİR YILDA 5 ZETTABYTE VERİ
Bluffdale kasabasında, yerleşim birimlerinden uzakta bulunan dev NSA tesisi, yakın gelecekte hizmete girecek.

NSA’nın, ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Verizon müşterilerine ait cep telefonları bilgilerini topladığının ortaya çıkması, dev tesiste depolanacak bilgiler hakkında kısa bir bilgi veriyor.

Eski CIA ajanı Edward Snowden, ay başında Guardian’a yaptığı açıklamalarda, NSA’nın küresel istihbarat operasyonlarını ortaya çıkarmıştı. NSA’nın, ‘Sınır Tanımayan Muhbir’ adı verilen programla küresel çaptaki bilgisayar ağlarından bir ay içinde 97 milyar veri topladığı, dahası, aralarında Facebook, Google ve Apple’ın bulunduğu teknoloji devlerinden bilgi talep edildiği öğrenildi.

Guardian, NSA’nın Eylül ayında dev tesisi için 200 teknisyen işe alacağını belirtirken, ABD’nin Fox News televizyonu, internet sitesinde tesisin rakamları hakkında veriler sundu:

- NSA, dev tesisinde bir yıl içinde internet trafiğinden 5 zettabayt (ZB) veri depolayabilecek. 1 zettabyte, 1 milyar terabayt anlamına geliyor. Bu da, 1 trilyon gigabayt demek.

İnternette dönen veri trafiğinin, 2015 yılında 966 exabyte’a ulaşması bekleniyor (1 zettabayt 1000 exabayt’a eşit).

AMERİKA’NIN KARA DELİĞİ
Wired dergisinin editörü ve NSA hakkında geçmişte ‘The Shadow Factory: The NSA from 9/11 to the Eavesdropping on America’ adlı kitabı yazmış olan James Bamford, Fox News’e şu yorumda bulundu:

“Hayata geçtiği zaman, Utah Veri Merkezi NSA’nın bulutu haline gelecek. Tesis, uydulardan deniz aşırı dinleme noktalarına, ABD’nin dört bir yanındaki telekomünikasyon tesislerindeki gizli gözetleme cihazlarına kadar her yerden topladığı bilgiyi depolayacak.” 

SANİYEDE 20000 TRİLYON İŞLEM
Fox News’in verdiği bilgiye göre, devasa boyuttaki veri akışı, NSA’nın bünyesinde çalışan hacker’ların kontrolünde olacak.

Bir saatte 2.1 milyon GB bilgi işleyebilen NSA hacker’ları, dünyanın en güçlü bilgisayarı unvanını alan, Titan süper bilgisayarından yardım alacak.

Business Insider’ın altığını çizdiği bilgi, ‘Titan Supercomputer’ın saniyede 20000 trilyon hesap yapabiliyor olması. Bu sayı, bilgisayarın  1 saniyede 20x1 katrilyondan fazla bilgi işleyebildiği anlamına geliyor.

ABD’deki tüm internet hizmet sağlayıcısından (IPS) toplanacak verileri analiz edecek tesis, operasyonlarını kesintisiz sürdürmesini sağlayacak altyapıya ve güvenlik önlemlerine sahip. Araç denetleme tesisi, ziyaretçi kontrol merkezi, 60 adet dizel jeneratör ve yakıt tesisi bu altyapının bir kısmı.

Fox News, tesisin enerji kesintisi halinde 3 gün aralıksız elektrik sağlayacak yedek güç kapasitesine sahip olduğunu belirtti. 

TEMKİNLİ BEKLEYİŞ
İstihbarat ve teknoloji analistleri NSA’nın dev tesisi hakkında birçok endişeli görüş ortaya koyuyor.

İstihbarat tarihçisi ve ‘The Secret Sentry: The Untold History of the National Security Agency’ adlı kitabın yazarı Matthew Aid, Guardian’a şu açıklamayı yaptı:

“Konuştuğum uzmanlar ‘veri çıtırdatmak’ şeklinde daha kibar şekilde ifade edilen konu hakkında uyarıda bulunuyor. Yeterli kapasiteye sahip olmadıklarını söylüyorlar ve Kongre’den daha fazla para isteyecekler... Tesis, modüler olarak tasarlanmış, kısaca, geniş arazide eklentiler yapılabilir.”

Bluffdale yetkilileri ise gizlilik konusunda endişeli. Belediye yetkilisi Mark Reid, “Açıkçası birileri e-postalarımı okumakla vakit geçirse, oldukça sıkılır” dedi. Reid, tesisin ticari ve geri dönüşüm açısından kasabaya fayda sağlayacağını da belirtti.

NSA’nın geçtiğimiz ay tesisin bulunduğu araziyi gezme teklifini reddettiği Belediye Başkanı Derk Timothy, “Çitlerden öteye geçmedim ama böyle bir tesis için beklenmedik bir durum değil” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.