Yok olma tehlikesi altındaki 8 dil - Page 1

2. Ainu:
Ainu'ler Japonya yerlisi bir grup. Ainu dili yok olma tehlikesiyle karşı karşıya çünkü bu dili konuşan sadece 10 kişi kaldı.

Yok olma tehlikesi altındaki 8 dil - Page 2

3. Krimchak:Bu dil, Ukrayna'nın açıklarındaki Crimea bölgesi halkı tarafından konuşulan bir dil. Aynı zamanda Judeo-Crimean Tatar olarak da adlandırılıyor. Bu dili konuşan yaklaşık 200 kişi kaldı.

Yok olma tehlikesi altındaki 8 dil - Page 3

4. Okanagan-Colville:Bu dili konuşanların çoğunluğu Kanada'nın İngiliz Kolombiyası bölgesinde yaşıyor. Bu Amerikan yerlisi dilini hâlâ konuşan yaklaşık sadece 150 kişinin kaldığı tahmin edilse de bu dili korumak için çaba harcanıyor.

Yok olma tehlikesi altındaki 8 dil - Page 4

5. Rapa Nui:Paskalya Adası yerlilerinin ana dili olan Rapa Nui dili yok olma tehlikesi altında. Ada yerlilerinin dili olmasından dolayı kullanımı izole durumda ve bu dilin kullanımını yaygınlaştırma ve dilin yok olmasını önleme yolları oldukça az. Bu dili konuşan 4.000 yerli kalmış durumda ve adada İspanyolca yaygın dil haline gelmekte.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.