2. Çelebi


İç Anadolu'nun göz bebeği Kızılırmak, Kırıkkale'nin Çelebi ilçesini de bir doğa harikasına çevirmiş. Tabi, bizler bu cennetin kıymetini bilmiyoruz. Çelebi ve etraf köyler, planlanan HES projesinin çalışmaları sebebiyle çok büyük sıkıntı çekiyorlar. HES projesi tamamlanırsa karşılaşacağımız doğa kıyımı ise, malumunuz...

3.

Alakır Nehri, Antalya'da bulunan Beydağları'nın eteklerinden doğarak, Akdeniz'e dökülür. Anadolu'nun güneyinin yaşam damarlarından biri olarak bilinir. Görenleri kendine hayran bırakan bu nehir ise, 2009 yılından beri HES inşası ile tehdit altında.

4. Fırtına Deresi

Gerek türkülerden, gerekse dizilerden tandığımız Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları'ndan süzülürken, pek çok köy ve yayla turizmine kaynak sağlıyor. Ancak burası da yıllardır, Karadeniz'deki pek çok dere gibi HES tehditi ile karşı karşıya.

5. Peri Suyu Çayı

Dersim'de inşa edilen baraj ile Türkiye'nin en güzel köşelerinden biri olan Perisuyu Çayı ve çaydan beslenen her şey yok oluyor. Peri Suyu üzerinde inşa edilen baraj, doğa felaketine neden oluyor. İnşaatı tamamlanan baraj kapağının kapatılmasıyla, çaydan beslenen çok sayıda canlı yok olmaya başladı bile...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.