Yok olmak üzere olan 10 doğa harikası - Page 1

Kuzey Denizi adası Helgoland’ın simgelerinden Lange Anna da tehlike altında. 47 metre yüksekliğindeki gözenekli kırmızı kumtaşı oluşum fırtına ve soğuk nedeniyle zamanla daraldı. Uzmanlara göre sivri bölüm ya kendi kendine yıkılacak ya da en ince noktasından kopacak. Koruma önlemleri için ise milyonluk maliyet gerekiyor.

Yok olmak üzere olan 10 doğa harikası - Page 2

Büyük Set Resifi dünyanın en büyük yerleşik eko sistemi ve dalgıçlar için bir cennet. Ancak deniz biyologları mercan kayalıklarının yarısının ölmekte olduğunu ya da çoktan öldüğünü tahmin ediyor. Sebep küresel ısınma. Yüksek su sıcaklıklarında mercan kayalıklarının rengi ağarıyor, kireçleniyorlar ve ölüyorlar.

Yok olmak üzere olan 10 doğa harikası - Page 3

Machu Picchu, Peru’nun 1 numaralı turizm noktası. İşte sorun tam da bu. Inkalar zamanında en fazla 300 kişinin yaşadığı Machu Picchu’yu bugün günde 4 bin kişi ziyaret ediyor. Turistlerin adımları toprağa sabitlenmiş olan duvarları sallıyor. Meydana gelen çatlaklardan yağmur içeri giriyor. Yakında böyle bir yer kalmayabilir.

Yok olmak üzere olan 10 doğa harikası - Page 4

Güney Amerika’daki Amazon, 5,5 milyon kilometrekare ile dünyanın en büyük yağmur ormanı… Şimdilik. Yüzölçümü tarla açmak için ağaçların kesilmesi nedeniyle sürekli küçülüyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın verilerine göre 2014’te dakikada 2,5 futbol sahası büyüklüğünde alan yok oldu. Birçok yerli halkın yaşadığı bölgede soya ve şeker kamışı için verimli alanlara ihtiyaç duyuluyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.