Güncel

Youtube davayı kaybetti

YouTube telif hakları görüşmesinin sonuçsuz kalması üzerine 2010'da Gema'nın açtığı davayı kaybetti.

Youtube davayı kaybetti

Youtube'ye müzik kliplerinin yayını konusunda Gema, Almanya'da mahkemeye başvuruda bulunmuştu. YouTube Gema'nın  hakkında açtığı bu davayı kaybetti.

Sonuçlanan davada YouTube, video paylaşım sitesine kullanıcıların gönderdiği içerikten sorumlu bulundu.

1334993942_120420yutub.hlarge.jpg

Hamburg'da görülen davada mahkeme YouTube'dan, Almanya'nın telif hakları grubu Gema'ya kayıtlı müzik kliplerinin siteye postalanmasını önleyen filtre kullanmasını talep etti.

Gema iddiasında YouTube'un, üzerinde telif hakkı olan klipleri önlemek için yeterli girişimde bulunmadığını iddia etti.

YouTube ise savunmasında kullanıcıların yaptıklarından sorumlu olmadığını telif hakkı ihlalleri konusunda gelen uyarılara karşılık verdiklerini söylediler.

Gema'nın YouTube aleyhine Almanya'da açtığı dava, telif hakkı söz konusu olan yedi müzik klibi ile ilgiliydi.

Telif hakkı söz konusu olan yedi müzik klibi ile ilgili davada postalanan bütün telif haklı klipler için YouTube'dan ödeme yapması istenirse şirketin büyük bir ödeme yapması gerekecek. Gema 60 bin Alman müzisyenini temsil ediyor.

2009 ve 2012'de de Gema'nın girişimde bulunmuştu ve Rapidshare adlı paylaşım sitesine karşı, filtre kullanması ve korsan kullanıma karşı etkin davranması doğrultusunda karar çıkmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.