YouTube Music yeni özellikleriyle rakiplerini ezmeyi planlıyor

YouTube Music, platformunu podcast merkezi haline getirmek için sürekli geliştirmeler yaparak kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

YouTube Music yeni özellikleriyle rakiplerini ezmeyi planlıyor

YouTube Music, podcast dinleme deneyimini geliştirmek için yeni özellikler sunmaya başladı. Reddit kullanıcılarının fark ettiği üzere, uygulamanın gösterim sayfalarında kullanıcılara çeşitli kriterlere göre sıralama yapma imkanı tanıyan yeni bir filtreleme seçeneği eklenmiş. Bu sıralama kriterleri arasında en yeni olanlardan en eskiye, en eski olanlardan en yeniye, en popüler olanlara ve varsayılan sıralamaya yer veriliyor. 9to5Google'ın bildirdiğine göre bu, yakında devam eden, oynatılmamış ve oynatılmış podcast'leri de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bu yenilikler, belirli podcast'leri bulmayı veya yeni bölümleri önceliklendirmeyi daha kolay hale getirecek.

YouTube Music, podcast destinasyonu olma yolunda ilerlemeye devam ediyor ve bazı iyileştirmeler ekliyor. Bu yenilikler arasında, bir radyo istasyonu oluştururken sanatçıları isimlerine göre arama yapma özelliği de bulunuyor. Bu, radyo istasyonu içindeki müzik seçimini daha da kişiselleştirmeye olanak tanıyor. Bu özellikler şu anda dağıtım aşamasında olduğundan tüm kullanıcılara hemen erişilebilir olmayabilir.

YouTube Music yeni özellikleriyle rakiplerini ezmeyi planlıyor

YouTube, podcast'leri YouTube Music'e taşıma kararında kararlı bir şekilde ilerliyor. YouTube Ürün Direktörü Johanna Voolich, ürün geliştirme yaklaşımlarını şöyle açıklıyor: "Ürün geliştirme yaklaşımımda, kullanıcıların olduğu yere gitmeye çalışıyoruz. Bu nedenle podcast'leri iki şekilde düşünüyoruz. Bir yandan, RSS, indirme, bölümler ve yüksek prodüksiyonlu içerik dinleme gibi çok geleneksel bir deneyim var. Geçtiğimiz yıl boyunca, bu tür içerikleri desteklemekte YouTube Music uygulamasını çok daha iyi hale getirmek için çok zaman harcadık. Diğer yandan, gözler için opsiyonel bir deneyim düşünüyoruz; dinlemesi harika olan ama izlemesi de harika olabilecek içerikler. Bu, hem YouTube Music'te hem de YouTube ana platformda mevcut."

Google Podcasts uygulamasını kapatma ve tüm podcast'leri YouTube Music'e taşıma kararının popüler olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu değişikliklerin büyük resme nasıl uyduğunu görmek zor. Hâlâ YouTube Music uygulamasına eklenmemiş birçok temel ve çok istenen podcast özelliği var. Örneğin, bir bölümü oynatıldı olarak işaretlemek veya yeni bölüm bildirimleri almak gibi. RSS çıkışını destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda verilen yanıt ise, "RSS çıkışı şu anda yol haritamızda yok, ancak RSS girişini destekleme kapasitemiz var. Bu, yaratıcıların platformumuzdaki iki milyar kullanıcı ve izleyiciye ulaşmalarını sağlıyor."

YouTube, podcast'leri görsel ve sadece dinlenebilir veya her ikisi bir arada olabilen hibrit bir deneyim yaratarak yeniden tanımlama misyonunda ilerliyor. Şirket, YouTube'un zaten sahip olduğu keşif araçlarına da podcast'leri dahil etmeyi planlıyor. Daha fazla iyileştirme yapılacağına dair verilen sözlerle, umarız bu süreç çok geç olmadan YouTube, eski Google Podcasts kullanıcılarını geri kazanabilir.