Merakla beklenen haber sonunda geldi! Artık daha kolay olacak

YouTube, Shorts için yeni bir adım atarak ile TikTok ile rekabeti arttırdı.

Merakla beklenen haber sonunda geldi! Artık daha kolay olacak

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bir süredir TikTok ve Instagram ile daha iyi rekabet için Shorts adı verilen kısa videolara ağırlık veren şirket, son olarak içerik üretmeyi kolaylaştıran yeni bir özellik sundu.

Videolarından Shorts oluşturulabilecek

Şirket, sunduğu yeni özelliğiyle kullanıcılara videolardan bazı kesitleri alarak, ”YouTube Shorts” bölümünde paylaşma imkanı veriyor. Daha önce YouTube’un bu özelliği sızdırılmıştı, ama şimdi yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılara sunuldu.

Yeni gelen özelliği nasıl kullanabiliriz?

YouTube’a gelen bu yeni özelliği kullanıcıların kullanabilmesi için öncelikle videonun bu yapacağı işleme uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Şirket, videoların Shorts olarak kullanılıp kullanılamayacağını içerik üreticisinin iznine bıraktığından dolayı, eğer içerik onaylıysa videonun alt kısmında “oluştur” butonu Shorts logosu ile birlikte görülmektedir.

3 ayrı seçenek sunuldu

Bu butona tıklandıktan sonra kullanıcılara Youtube üç seçenek sunuluyor. İlk seçenekte kullanıcılara videonun sadece sesini kullanmasına izin verirken ikinci seçenekte videodan belirli bir bölüm kesmenize izin veriyor. Üçüncü seçenek ise “green screen” yani “yeşil ekran” olarak sunuluyor, ve bu özellikle birlikte kullanıcı seçtiği videoyu arka planına alabilirken ön tarafa kendi videosunu ekleyebiliyor.