Güncel

YouTube uygunsuz içerikler konusunda bildiğiniz gibi

Uygunsuz içeriklere sahip videoları bir türlü platformdan kaldırmayan YouTube, gelen tepkiler üzerine her zaman yaptığı standart açıklamasını tekrarladı.


YouTube günümüzde kullanılan en büyük video platformlarından biri. Ancak platformun en büyük sorunların biri özellikle çocuklar için uygunsuz içeriklere sahip videoların bol miktarda bulunması. Son aylarda sayıları artan ve öğretici/eğitici videolar kisvesi altında paylaşılan bazı videolar Türkiye kamuoyunda tepkiye sebep olunca platformdan açıklama geldi.

YouTube uygunsuz içerikler konusunda bildiğiniz gibi

Her zaman yaptığı gibi genel bir açıklama yapan platform, bu tarz içerikleri otomasyon ve makine öğrenimi ile bulmaya çalıştığını iddia etti. Ancak bazıları milyonlarca izlenen bu videoların bu teknolojilerle nasıl bulunamadığı merak konusu oldu. YouTube'un bu videolara reklam gelirinden dolayı bilerek izin verdiği iddiaları da bulunuyor.

İşte YouTube'un her zaman yaptığı açıklaması:

"YouTube’da çocukların güvende kalmalarını sağlamak bizim için son derece önemlidir. Uygunsuz içerikleri mümkün olan en kısa sürede kaldırdığımızdan emin olmamızı sağlayan net yönergelere ve kapsamlı yaptırım süreçlerine sahibiz. Bu konuda daima teknolojiyi ve uzmanları bir araya getiren çok titiz bir yaklaşımla hareket ediyor, yasadışı aktiviteleri ilgili kanuni mercilere bildiriyoruz.

Bu konudaki şikayetleri titizlikle inceliyoruz. Kuralları ihlal etme potansiyeli olan videoları makine öğrenimi teknolojisinden ve otomasyon araçlarından yararlanarak hızlı şekilde tespit ediyor ve insanlar tarafından incelenmeye yönlendiriyoruz.

Türkiye'de de bu alanda önemli paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri olarak geçen yıl başlattığımız “Internot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, 6-12 yaş arası binlerce çocuğun, ailelerinin ve öğretmenlerinin çocukların internet dünyasını güvenle keşfetmelerine yardımcı olacak eğitimler almalarını sağladık. Platformlarımız üzerinde çocukların güvenliğini sağlamak, her zaman olduğu gibi bundan sonra da en temel önceliklerimizden olmaya devam edecek."

Görünen o ki YouTube üzerindeki bu tarz tartışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Teknolojioku olarak önerimiz çocuklarınızı YouTube gibi platformlarda kontrolsüz bir şekilde tek başına bırakıp saatler geçirmesine izin vermeyin. YouTube kullanımını belli sürelerle kısıtlayıp, ne izlediğini de kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bunları yaparsanız çocuğunuz için daha sağlıklı bir kullanım olacaktır 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.