Güncel

Youtube yasak için dava açtı!

Youtube, Türkiye'de kapalı olan sitesinin erişime açılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Youtube yasak için dava açtı!

Bildiğiniz gibi popüler video paylaşım sitesi Youtube,Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın idari işlemi ve mahkeme kararıyla Türkiye'de kapalı ve erişilemiyor. Youtube bu kapsamda TİB'in idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Ankara 4. idare Mahkemesi'nde dava açtı.

Youtube’un Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli Suriye toplantısının kayıtlarının yayınlamasından sonra TİB'in idari kararıyla erişimi engellenmişti.

1396865455_youtube.jpg

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de milli güvenlik gerekçesiyle Youtube'a erişimin engellenmesinin ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) mahkeme kararının kaldırılmasını talep etti ve bu itiraz üzerine Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’ın açılmasını örnek göstererek Youtube yasağını kaldırdı. Fakat Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti ve Youtube’un açılma kararı iptal edildi.

Youtube Türkiye'deki avukatı Gönenç Gürkaynak aracılığıyla bugün Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru da, Youtube ile ilgili yasak nedeniyle düşünce ve ifade hürriyeti hakkının ihlal edildiğinin tespitine karar verilmesi istendi. Bunun yanı sıra Youtube, TİB'in idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.