Güncel

YouTuber camiasına kötü haber!

YouTube'un aldığı bir karar YouTuber camiasını üzecek gibi görünüyor. Detaylar haberimizde.

YouTuber camiasına kötü haber!

Video paylaşım sitesi YouTube için içerik üretenlerin yaptığı standart hareketlerden biri olan 'tutan bir çalışmayı kopyala' günleri sona eriyor. YouTube aldığı bir kararla içerik kopyalayan YouTuberlar'a ödeme yapmayacağını açıkladı.

YouTuber camiasına kötü haber!

Daha önce video üretenlerin para kazanabilmesi için en az 4 bin saat ve bin aboneye sahip olma zorunluluğu getiren YouTube şimdi de farklı bir adım atıyor. Buna göre içerik kopyalayan üreticiler artık ödeme alamayacak.

Firmadan yapılan açıklamaya göre YouTube İş Ortağı Programı'nda bulunanlar arasında içerik kopyalayanların bu programdan çıkarılacağı belirtildi. YouTuba açıklamasında şunlara değinildi:

“Birkaç kaynaktan içerik derleyerek ya da hâlihazırda bulunan bir içeriğe bir şey ekleyerek tekrardan paylaşabilirsiniz ancak orijinal bir yorum, eğitici bir değer ya da üst düzey bir edit gibi eklemeler yapmanız gerekir. Yalnızca bu şekilde ortaklık programında varlığınızı sürdürebilirsiniz.”

Popüler YouTuberlar'a bir etkisi olmaz

Özellikle popüler YouTuberlar arasında moda bir hareket olan tutan bir içeriği kopyalama olayının sona ermesi ciddi bir sıkıntı olacaktır. Ancak YouTube'un da milyonlarca saat video izlettiren bir YouTuber'ı sırf bu yüzden programdan çıkaracağını düşünmüyoruz. Muhtemelen daha az sayıda abonesi olan ve etkisi düşük olan YouTuberlar'ın endişelenmesi gereken bir adım bu.

Yorumlar
Okan
Büyük bir ihtimal twicth ve benzeri canlı yayın yapılan mecralardan birebir kopyalamayı engellemeye çalışıyorlar. Bu durum youtube'un genel değerini zayıflatıyor herhalde. Gerçi içerik seviyesizliği zaten bu ibreyi aşağıya çevirmişti ama youtube reklam gelirlerinin başka mecralara kaymasından korkuyor sanırım.
Cevapla
Abidin
Sanki mevcut içerikler bir halta benziyor. Yok pahalı lahmacun, yok ucuz su, yok dondurma yeme yarışması. Kim bilmem kaç kalori yicek, şamar atme cezalı gerizekalı programları. Daha sayayım mı ? Midem bulanıyor içeriklerden. Bence ilk yapılacak komple sıfırlamak tüm içerikleri.
Cevapla
HAKAN
izlemezsin olur biter sana kanalları zorla açtırmıyorlarki yüzlerce kanal var hangisini istiyorsan onu izle
Hasan Can
Popüler kanalların videolarını paylaşanlar , Video yorumlama ve eleştirileri yapanlar çok ama düzenlemeler ekleyerek benzer ve aynı videolar çekebilir yine hem Böylece YouTube kuru kalabalığı biraz azalır ve özgün üretim daha çok olur.YouTube bunlardan fazlasını yapmalı çok gereksiz ve saçma içerik barındırıyor
Cevapla
HologramTv
Saatlerimi vererek özgün içerik üretmeye çalışıyorum.
Cevapla
Arda
Beter olsunlar hepsi biribirin kopyası videolar. Özgün içerik çok az.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.