Güncel

Youtube'un izlenme rakamları ile böyle oynadılar!

Büyük şirketlerinde arasında bulunduğu bir çok şirket Youtube'da izlenme rakamları ile oynadılar.

Youtube'un izlenme rakamları ile böyle oynadılar!

Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olan YouTube birçok kullanıcının ilk tercih ettiği site. Sitenin popülerliğinden faydalanan kullanıcı şirketler bazı uygulamalar ile izlenme sayılarını yükseltti. Youtube bu sahtekarlığı yapanlara karşı savaş açtı.

Twitter'da bulunan sahte takipçi uygulamaları gibi bazı uygulamaları kullanarak izlenme rakamlarını arttırıyorlar. Bu uygulamalar Universal, Sony/BMG, RCA gibi dev müzik şirketlerinin YouTube'daki videolarında 2 milyardan fazla sahte izlenme sayısı yaptı.

1356968538_googleyoutubesettings.jpg

Fiverr, YouLikeThis ve AddMeFast gibi uygulamaları kullanarak Youtube'daki videolarının izlenme sayılarını yükselten bu şirketlerin tespit edilen sahte izlenme sayıları Youtube tarafından silindi. Böylece şirketler büyük bir prestij kaybına uğradılar.

Universal şirketi Youtube'un bu yılsonu temizliğinden en çok etkilenenlerden oldu. Universal'ın 7 milyar izlenmeye ulaşan Youtube kanalında temizlik sonrasında 1 milyar izlenme sayısı silindi. Aynı büyüklükte bir kayıbı da Sony/BMG şirketi yaşadı. Şirketin Youtube'da 850 milyondan fazla bulunan izlenme sayısı 2.3 milyona kadar gerilerken, diğer dev şirket RCA ise, 159 milyon izlenme sayısından 120 milyon izlenme sayısına indi.

Ayrıca izlenme rakamları silinen Youtube kanalları arasında; Michael Jackson, Chris Brown, Beyoncé ve Avril Lavigne'nin yanı sıra 500'den fazla tanınmış Youtube kanalı yer alıyor. Google yetkilileri bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamada bu durumun bir hata ve güvenlik ihlali olduğunu ve bu durumu kısa bir süre içerisinde düzelteceklerini söylediler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.