Güncel

Yükselmek için getirdikleri yasak batırdı!

Gazetelerin, internet sitelerine ve televizyonlara tiraj yükseltmek için getirdikleri yasak ile yükselmek yerine daha da düştüler.

Yükselmek için getirdikleri yasak batırdı!

Yeni yasa ile 1 Ekim'den itibaren internet sitelerine ve televizyonlara gazetelerden haber alma yasağı getirildi. Bu yasak getirildikten sonra 20 gazete, 1-7 Ekim 2012 tarihleri arasında yaşanan bir haftalık süre içinde tirajlarında büyük düşüş yaşadılar.

Gazeteler 1 Ekim günü tam sayfa bildiri yayınlamışlardı. Bu yasağın ardından 20 gazeteden birçoğunun tirajının etkilendiği görüldü. Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Star, Takvim Today's Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak, Zaman gazeteleri tiraj kaygısı sebebiyle böyle bir yasak getirmişti. Ancak tam aksine, tirajın artması beklenirken büyük bir düşüş yaşandı. 18.455 tiraj kaybı yaşandı. Gazetelerin toplam satışı 4.636.974'den 4.618.519'e düştü.

1350453359_u77k7rgh.jpg

En çok tiraj kaybedenler arasında yer alan zaman gazetesinin bir haftalık tiraj kaybı 10 bin 800'u aşarken, Posta'nın kaybı ise 10 bin 479 oldu. 11 bin 465 kayıp ile Haber Türk gazetesi en çok kaybeden oldu. Sabah, Güneş, Türkiye, Akşam ve Yeni Şafak'ta tiraj kaybeden gazeteler arasında bulunuyor.

Yorumlar
Misafir
Bence iyi olmuş. Özellikle televizyonlar gazetenin sadece manşetlerini gösterip bir nevi reklamını yapıyordu. Bu tip reklamlar normal reklamlara göre çok etkili oluyor. Bunun yanında insanlar eskisi gibide gazete almaya ihtiyaç duymuyor. Artık internet var haberleri anlık olarak takip edebiliyor. Gazete bir çok haberi ertesi gün veriyor. Düşüş yaşamalarının etkilerinden biride budur bence.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.