Güncel

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Yapılan düzenleme Amazon, Aliexpres, GearBest ve Banggood gibi Çinli ve ABD merkezli e-ticaret sitelerinden ürün alanları etkileyecek. Özellikle 22 Euro altındaki ürünlere ek vergi gelmesi bu tarz satışların azalmasına yol açacak. 

22 Euro'ya indirilmişti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 Euro'ya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 Euro'ya, 2016 yılında da 22 Euro'ya indirilmişti.

Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yorumlar
Tipitip
Eee artık kaliteyi ucuza alırız , içeride! Bolluk varya ondan ıste
Cevapla
Aykut
Ekonomimiz çok iyi olduğu için oluyor bunlar 1 liralık ürünün bile vergisine muhtaç devlet işte ama ekonomi çok iyi
Cevapla
Eight
Bu naif düşüncen için seni tebrik ediyorum. Ancak durum bu değil. Global bir dünyada yaşayan ve tüm nimetlerinden yararlanmak isteyen insanları her koşulda içeriye hapseden bir kısıtlama. Çalıştığının %35 ini vergi olarak zaten veriyorsun. Üzerine attığın her adım için başka bir vergi veriyorsun. Sonra senin vergilerinle birileri milyonlarca liralık arabalara binip, ülke dışında yüzbinlerce euro/dolar harcıyor. YAZIK
Cevapla
MUSTAFA
İYİOLMUŞ
Cevapla
🇹🇷 G@kko 🇹🇷
Bu tarz haberlere eleştirel bakanları anlamim ben ülkemizin parası en azından yurt dışına çıkmayacak bu da şu demek cari açık azalacak ve yurt dışı siteleri bizim sayemizde köşeyi dönemeyecek çok eyi olmuş valla
Cevapla
Vatandaş
Ben de paranın içeride kalmasından yanayım. Tek sıkıntım aynı ürüne 4 kat fazla para ödemek zorunda olmam ama sorun yok. Parası olan alacak, parası olan yiyecek.
Xray
Biraz da ülke icinde uygun olsa fiyatlar insanlar bir ay beklemek istemez zaten. Emin ol yüzde 20 vergili fiyati bile daha uygun olur bir cok üründe
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.