Güncel

Zehirli ayakkabıdan sonra şimdi de zehirli tişört

Türkiye'de kanserojen madde içeren tişörtler tespit edildi.


Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de zehirli ayakkabı alarmı verilmiş ve zehirli ayakkabılar gündeme oturmuştu. Daha bunun etkisini üzerimizden atmadan şimdi de zehirli tişört alarmı verildi. Antalya’da motosiklet tutkunları için ‘Harley Davidson’ baskılı tişört ithal eden bir firmanın ürünlerinde kanserojen ‘aromatik amin’ maddesine rastlandığı bildirildi.

Belirlemelere göre Çin malı olan tişörtler 22 Ekim 2014 tarihinde Belçika’daki depodan satın alındı ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü üzerinden firmanın Antalya’daki mağazasına gönderildi. Ancak Gümrük Müdürlüğü tarafından alınan numunelere yapılan ‘azo boyar’ testi ‘olumsuz’ çıktı ve kanserojen madde bulunduğu tespit edildi. Durum Sağlık Bakanlığı’na iletildi.

İddiaları doğrulayan ithalatçı firma ‘aromatik amin’ maddesi tespit edilen ürünlerin piyasaya sürülmediğini ve kanserojen maddenin sadece 10 adet üründe ortaya çıktığını söyledi.

Açıklama şu şekilde: “Tişört, ceket, gömlek gibi 218 parça ürün ithal edildi. Testlerde sadece 10 adet tişörtte bu madde bulundu. Tişörtlerin 2’si gümrükte imha edildi, 8 parça da gümrük gözetiminde tutuluyor. Kanserojen maddeli ürünlerin satılması veya geriye toplatılması gibi bir durum söz konusu değil. Firmamızı zor durumda bırakmak için sanki tüm ürünler böyleymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor”

1418893092_vektorel-tisort-kaliplari.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.