2. Detaylandırma: Bildiklerinizi, yeni öğrendiklerinizle birleştirin.
Zihninizde yeni bir fikri, düşünceyi kendi kelimelerinizle ifade ettiğinizde, o fikri detaylandırmış olursunuz. Kitabın yazarlarına göre, yeni öğrendiğiniz şeyleri ne kadar sıklıkla kendi ifadelerinizle tekrarlarsanız, o kadar güçlü bir kavrama kabiliyeti oluşur. Daha sık ilişkilendirme yaptığınız için, yeni öğrendiklerinizi daha sonra hatırlamanız da aynı oranda kolay olacaktır.

3. Serpiştirme: Öğrenme konularını çeşitlendirin.
Aynı anda farklı konular üzerine çalıştığınızda, hafızanızı serpiştirmiş oluyorsunuz. Farklı konuları ortak noktalarla birleştirirseniz, her iki konuyu da daha iyi kavramış olursunuz. İleriki zamanlarda, iki konu da birbirini hatırlatıcısı olarak aklınızda kalacaktır.

4. Çabalama: Sadece balığı istemeyin, balık tutmayı öğrenin.
Kitabın yazarlarına göre, bir sorunun cevabını öğrenmeden sizin o soru hakkında fikir yürütmeniz, cevabını bulmaya çalışmanız, zihninizin çabalama evresini gösteriyor. Tıpkı bunun gibi, birisinin size hazır cevabı anlatmasındansa, sizin çözüme giden yolda adımlar atmanız, o konuyu daha iyi kavrayıp, sonra hatırlamanızı sağlayacaktır.

5. Yansıtma: Geçmişi değerlendirin.
Gerçekleşmiş olayları -bir proje, toplantı vs- tekrar hafızanızda canlandırdığınızda, zihninizde yansıtma yapmış oluyorsunuz. Kendinize bazı sorular sorabilirsiniz: İyi gitmiş miydi? Bir dahaki sefere neleri geliştirebilirsin? Bu sana neyi hatırlatıyor? Kitabın yazarları, her günün sonunda bir değerlendirme yazısı yazan şirket çalışanlarının, performanslarının %23'e kadar arttığını belirtiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.