Gece kuşu olurlar

Bir araştırmaya göre, ne kadar zekiyseniz gece uyanık kalmaya o kadar meyilli oluyorsunuz. 2009 yılında Personality and Individual Differences adlı dergide yayımlanan bir araştırma, binlerce genç yetişkinin IQ’su ile uyku alışkanlıkları arasındaki bağı inceledi. Sonuç olarak, daha zeki olan bireylerin hem hafta içi hem hafta sonu geç yatıp geç kalktığı anlaşıldı. 1999 yılında aynı dergide yayımlanan başka bir çalışma ise, 400 hava kuvveti askerini bu bağlamda inceleyerek aynı sonuçlara ulaşmıştı.

Oldukça uyumlu olurlar

Birkaç Quora kullanıcısı, zeki insanların esnek olduğunu ve farklı koşullara kolayca uyum sağlayabildiğini söylüyor. Kullanıcılardan Donna F Hammett, “Karşılaştıkları kısıtlamalar veya zorluklar ne olursa olsun zeki insanlar olaylara uyum sağlayabilir” diyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma bu savı destekliyor. Araştırma, “Zeka, çevreyle daha iyi baş edebilmek için kişinin kendi davranışlarını değiştirebilmesiyle veya bulunduğu ortamda değişiklikler yapabilmesiyle ilişkilidir” diyor.

Ne kadar bilmediklerini bilirler

Zeki insanlar bilmedikleri bir konu olduğunda bunu kabullenmeyi bilirler. Jim Winner adlı kullanıcıya göre zeki insanlar “Bilmiyorum.” demekten korkmazlar zira bilmedikleri şeyi öğrenebileceklerini bilirler. Winner’ın bu görüşü Justin Kruger ve David Dunning’in gerçekleştirdiği ve Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan bir çalışma tarafından destekleniyor. Çalışmaya göre, kişinin zekası ne kadar düşükse, kişi kendi bilişsel yeteneklerini olduğundan daha fazla görmeye o kadar meyilli oluyor.

Dinmek bilmeyen bir meraka sahip olurlar

Albert Einstein’ın, “Benim özel bir yeteneğim yok sadece tutkulu bir meraklıyım” dediği söylenir. Keyzurbur Alas adlı kullanıcı ise, “Zeki insanlar, sıradan insanların yanından geçip gittiği şeylerle ilgilenir” diyor. 2016 yılında Journal of Individual Differences adlı dergide yayımlanan bir araştırma, çocuk zekası ile deneyimlere açık olma arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Birleşik Krallık’ta doğan insanları 50 yıl boyunca gözlemleyen bilimciler, IQ seviyesi daha yüksek olan 11 yaşındaki çocukların 50 yaşındayken tecrübelere ve deneyimlere daha açık olduğunu ortaya koydu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.