Güncel

Zoom kullanıcı bilgileri satıldı mı? İşte resmi açıklama!

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Zoom kullanıcılarının bilgileri Dark Web'de satıldı iddialarına resmi açıklama geldi.

Zoom kullanıcı bilgileri satıldı mı? İşte resmi açıklama!

Koronavirüs salgını sonrasında insanların evlerine kapanmasıyla beraber yükselişe geçen çözümlerden biri de Zoom olmuştu. Online toplantı çözümü bugün dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ancak zaman zaman kişisel verilerin tam olarak saklanamadığı iddialarıyla gündeme gelen Zoom ile ilgili son olarak Dark Web'de (yasadışı alışverişlerin yapıldığı gizli internet platformlarına verilen genel isim) 500 bin kullanıcı bilgisinin satıldığı iddiası ortaya atılmıştı.

Zoom kullanıcı bilgileri satıldı mı? İşte resmi açıklama!

Konuyla ilgili olarak Teknolojioku haber merkezine açıklama yapan Zoom, olayı araştırdıklarını ve etkilenen hesapları kullanıma kapattıklarını duyurdu. İşte Zoom'dan gelen resmi açıklama:

Tüketicilere sunulmakta olan bu tür web hizmetlerinin hedef alınması yaygın ve sıklıkla görülen bir durumdur ve genellikle sabıkalı kötü kişilerin diğer platformlardan ihlaller yoluyla elde ettikleri, hali hazırda güvenliği açığa çıkmış bulunan çok sayıdaki kimlik bilgilerini test ederek kullanıcıların bu tür kişisel bilgileri başka bir yerde tekrar kullanıp kullanmadığını görmeyi amaçlamaktadır. Bu tür saldırılar genellikle kendi tek oturum açma sistemlerini kullanan büyük kurumsal müşterilerimizi etkilememektedir. Ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeleri veya kimlik bilgilerini bırakmaları için kandırmaya çalışan binlerce web sitesini kapatan bir firma da dahil olmak üzere, söz konusu bellek dökümünden elde edilen şifre dökümlerini, bunları oluşturmak için kullanılan araçları bulması için birden fazla istihbarat ve soruşturma şirketini kiralayarak araştırmalara başladık. Araştırmalarımıza devam ediyoruz, güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğimiz hesapları kullanıma kapatıyoruz, kullanıcılardan şifrelerini daha güvenli bir şifreyle değiştirmelerini istiyoruz ve çabalarımızı desteklemek için ek teknoloji çözümleri uygulamaya çalışıyoruz.

Yani anlaşılan böyle bir olay yaşanmış ve şirket de bununla ilgili araştırmalarını yapıyor.

Yorumlar
Ziyaretçi
Adam itiraf mı edecek evet biz sattık diye. Öyle böyke kıvırıyor işte
Cevapla
Bünyamin
Ortada ciddi birşey yok..Şirketlerin oyunu yine dikkatli olmak lazım..
Cevapla
Eda
Şizofren insanlar hala diğer şirketlerin oyunu der, laf anlatamazsınız. Nedir bu zoom fetişizmi ya :))
cem
ahahahahaha. huawei satış görevlileri ve paralı çin trolleri savunmaya devam etsin bakalım çinlinin programını :))
Cevapla
Nn
Zoom Huawei in koruduğu nereden belli
Tuğçe
Şu rezil şeyi hala zorla kullandıran okullarımız var hayret!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.