Güncel

Zoox otonom araçlarla taşımacılık yapma izni aldı!

Zoox ismindeki küçük bir girişim, eyaletteki kamuya açık yollarda sürücüsüz araçlarla yolcu taşıma izni aldı. İşte detaylar!


Silikon Vadisi'nin de yer aldığı teknoloji üssü ABD'nin California eyaletinde sürücüsüz araç rekabetinde yeni bir perde açıldı.

Google'ın çatı şirketi Alphabet'in sürücüsüz araç kolu Waymo ve Uber gibi devlere rağmen Zoox ismindeki küçük bir girişim eyaletteki kamuya açık yollarda sürücüsüz araçlarla yolcu taşıma izni aldı. 

California Kamu İşletmeleri Komisyonu'nun kararı gereğince Zoox, araçta yedek şoför bulundurmak kaydıyla sürücüsüz araçlarla yolcu taşımacılığı yapabilecek. Öte yandan, Zoox'un aldığı izin gereğince yolculardan henüz bir ücret alması yasak. Hizmet ücretsiz gerçekleştirilecek.

Zoox, 2020 yılında pilot program başarıya ulaştıktan sonra ücretli hizmet aşamasına geçmeyi planlıyor. Öte yandan, Zoox'u Uber ve Waymo başta olmak üzere sürücüsüz araç testi izni olan 61 girişimin de izlemesi bekleniyor. Waymo halihazırda  otonom araçlarla yolcu taşımak için başvurmuş durumda. 

Zoox otonom araçlarla taşımacılık yapma izni aldı!

Buna ek olarak Uber'de duracak gibi değil. Bir kaç sene önce uçan araba fikri bile herkes için hayaldi. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber bu hayal hiçte uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek.

Ülke basınındaki haberlere göre, Japonya'nın uçan araba projesi için Uber, Japonya Hava Yolları, Airbus, Boeing, NEC, Toyota, ANA ve Yamato firmalarının da aralarında olduğu 20 şirket, yol haritası hazırlıklarına başladı. 

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığının, uçan araba projesi için gelecek yıl performanslı akü, motor ve diğer ekipmanların üretilmesine destek amacıyla özel sektöre 40,4 milyon dolarlık bütçe ayırdığı belirtildi.

Proje kapsamında, uçan arabanın 2020 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Bu konuda aslında UBER daha öncesinde de açıklama yapmış ve uçan taksi projesini 2020'de hayata geçireceğini açıklamıştı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.