Çok zeki bir çocuk olan Mark, 12 yaşında 'Zucknet' isimli mesajlaşma programı geliştirdi. Küçük yaşta oyun oynamak yerine arkadaşları için oyun programı geliştiriyordu. Lisede geliştirdiği müzik dinleme platformu büyük ses getirdi. Microsoft platformu satın almak istedi ancak Zuckerberg teklifi reddetti.

Bilgisayarların yanı sıra kitaplara da düşkündü. Özellikle klasikleri çok seven Zuckerberg’in en sevdiği kitaplardan biri Homeros’un Odyssey’i. Ayrıca lisede okulun eskrim takımının kaptanıydı.

2002’de Harvard Üniversitesi’ne başladığında yetenekli bir yazılımcı olarak çoktan ün kazanmıştı. İlk girişimi okul öğrencileri arasında popüler olan ‘Face mash’ isimli fotoğraf paylaşma uygulamasıydı. Uygulama sayfası ilk dört saatte 22 bin defa görüntülendi. Ancak Harvard yönetimi uygulamanın güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verdi.

Bugün dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’u kurmaya Harvard’daki öğrenci yurdunda arkadaşları sohbetleri sonrası karar verdi. Tüm vaktini Facebook’a vermek için okulu bıraktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.