Hiçbir şeyin güvende olmadığı bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Özellikle siber dünya için 2017 yılı, kendisini hiç olmadığı kadar tehdit altında hissettiği bir yıl oldu. Yaşanan siber saldırılar, devletlerin siber güvenliğinden kişisel bilgilerimize kadar siber dünyanın korkutucu zayıflıklarını gün yüzüne çıkardı. İşte bu yıl geride bıraktığımız en büyük 'hacking' olayları...

Equifax
Siber suçlular, en büyük kredi bürolarından Equifax'a Temmuz ayında girdi ve 145 milyon kişinin kişisel bilgilerini çaldı. Sosyal Güvenlik numaraları da dahil olmak üzere çalınan pek çok veri Amerikan halkının kimlik bilgilerini uzun yıllar sürecek bir tehdide mahkum etti.

Yahoo
Yahoo'nun ana şirket olan Verizon, Ekim ayında Yahoo'nun 3 milyar hesabının her birinin 2013'te saldırıya uğradığını açıkladı.

Kasım ayında ise eski Yahoo CEO'su Marissa Mayer, Amerikan Kongresi'ne şirketin sadece 1 milyar hesabının hacklendiğini 2016'da öğrendiğini söyledi. Şirket hala kimlerin sorumlu olduğunu bilmiyor.

Ayrıca, Kanadalı bir bilgisayar korsanı da bu yıl 2014'ten Yahoo'nun 500 milyon hesabını hacklediğini itiraf etti. Bilgisayar korsanın Şubat 2018'de cezalandırılması bekleniyor.

Amerikan Ulusal Güvenlik Merkezi'nin 'hacking' araçları sızdırıldı
Nisan ayında, Shadow Brokers adlı anonim bir grup, Amerikan Ulusal Güvenlik Merkezi'ne ait olduğu iddia edilen bir takım hack araçlarını sızdırdı.

Araçlar, bilgisayar korsanlarının Windows 7 ve Windows 8 dahil olmak üzere çeşitli Windows sunucularından ve Windows işletim sistemlerinin hacklenmesine olanak sağlıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.