Güvenlik

2017'nin en kötü şifresi

2017'nin en kötü şifresi yine şaşırtmadı.


Birçok kullanıcı bugün bile çevrimiçi hesaplarına erişmek için uygun olmayan bir şifre kullanıyor. Son zamanlarda yayınlanan bir liste, 2017'de kullanılan en kötü güvenlik parolalarını gösteriyor.

Listenin ilk 30’u her zamanki gibi 123456, şifre, 12345678, qwerty, futbol, ​​iloveyou, yönetici, karşılama, giriş, abc123 starwars, usta, merhaba, 654321, harley vb şifreler yer alıyor. Bu şifreler çok basittir ve acemi bir hacker tarafından bile kolaylıkla tahmin edilebilir. Bu nedenle, siber suçlular tarafından şifre kırma için saklanan veritabanlarındaki diğer popüler şifrelerle birlikte dahil edilirler.

 

Veriler, siber suçluların kurbanı olan kullanıcı hesaplarından beş milyondan fazla parola araştırmasına dayanıyor. İyi haber şu ki, şifreler güvenli olabilir ve doğru adımlarla güçlü bir şifre kolayca oluşturulabilir. Her şeyden önce, güvenilir bir şifre yöneticisi ile her kullanıcı yalnızca parolaları saklamanın yanı sıra aynı zamanda karmaşık bir şifre oluşturabilen bir programa sahip olabilir.

Hassas bilgilerin korunmasını sağlamak için siteler de daha iyi korunmalıdır. Aynı zamanda, sıklıkla kullanılan veya maruz kalmış veri ihlallerini reddeden veya muhtemelen güvensiz bir parola söz konusu olduğunda kullanıcıları uyararak kullanıcıların girdiği kodları seçmek daha zor olmalı. Son olarak, çift faktörlü kimlik doğrulama (2FA), parolalar kadar daha güvenli olduğu için hayat kurtarıcı olabilir.

Çift faktörlü kimlik doğrulaması, şifreyle birlikte fazladan bir rastgele şifre veya SMS gerektiriyor. Bu nedenle, bir şifre yanlış ellere düşse bile, kolayca kırılamaz. Twitter, Google, LinkedIn ve Dropbox gibi pek çok çevrimiçi hizmetin yanı sıra isteğe bağlı bir ek güvenlik önlemi olarak çift faktörlü sertifika da sunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.