Güvenlik

ABD, insanlara ait gizli bilgileri bu havuzda depoluyor

ABD’li istihbarat kuruluşları için geliştirilen Google benzeri ‘ICREACH’ isimli istihbarat havuzu, depolama işlemi yapıyor.

ABD, insanlara ait gizli bilgileri bu havuzda depoluyor

Amerika, başkalarının gizli verilerine sızmada usta olduğu kadar, kendi verilerini gizleyecek kadar da usta bir ülke. İstihbarat konusuna oldukça önem veren ABD, ‘ICREACH’ isimli istihbarat havuzu kullanıyor. Bu istihbarat havuzu ülkenin gizli Google’ı olarak biliniyor.

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’ne (NSA) ait gizli belgeleri sızdıran ve daha sonra Rusya’ya sığınan Edward Snowden, NSA hakkında bilgiler vermeye devam ediyor. Snowden’ın iddiasına göre bu bilgi havuzunda ABD ve yabancı ülke vatandaşlarına ait bilgiler depolanıyor.

1409065553_140826icr.jpg

ICREACH, FBI ve CIA gibi 23 farklı ABD'li güvenlik teşkilatına hizmet veriyor ve çoğu vatandaşın özel yaşamını ihlal edebilecek kadar bilgi depoladı. Kişilerin dini inançları ve siyasi görüşleri gibi bilgileri burada ilerde kullanılmak üzere depolanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.