Güvenlik

ABD Siber Armageddon'la karşı karşıya!

ABD İstihbarat şefi James Clapper, Amerika'nın Siber Armageddon tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.


Anonymous gibi gruplar tarafından yapılan siber saldırılar terörizm kadar büyük bir tehdit oluşturuyor. ABD istihbarat kurumları ülkeyi tehdit eden siber saldırılar listesinin en üstünde yabancı hükümetler ve dış güçlerin güdümündeki suçlular olduğunu açıkladı.

İstihbarat Direktörü James Clapper yaptığı açıklamada, online siber saldırıların ABD ekonomik rekabet gücünü ve ulusal güvenliğini giderek daha çok zedeleyeceğini söyledi.

1425042780_81277024hackers.jpg

James Clapper’in ofisi tarafından yayınlanan bir raporda ise Rusya'nın askeri saldırıları gerçekleştirmek için bir siber komuta merkezi kurduğu iddia edildi. Raporda ayrıca önde gelen tehditler olarak Çin, İran ve Kuzey Kore belirtildi.

James Clapper perşembe günü kongre komitesine verdiği beyanatta, ABD'nin artık "siber Armageddon" ile karşı karşıya olduğuna inandığını belirtti.

Clapper, büyük finansal networklar ve enerji nakil hatları gibi büyük altyapıların hackerlar tarafından devre dışı bırakılabileceği düşüncesi artık daha az mümkün görünüyor, dedi ve şu şekilde uyarıda bulundu: "Biz ABD’nin ekonomik rekabetini ve ulusal güvenlik ağını korumak için, devam eden düşük-orta düzeydeki siber saldırıları engellemeye yönelik yatırımlar yapıyoruz ve bu kümülatif maliyetler getirecektir. Biz bu maliyetleri zamanla çeşitli kaynaklardan sağlamak için bir dizi tedbir öngörüyoruz."

1425042767_8127702681277025.jpg

ABD çıkarlarına Rusya’nın büyük bir siber risk oluşturduğunu söyleyen James Clapper, Rus hükümetinin bu tehdidinin, daha önce fark edilenlerden "daha ciddi" olduğunu belirtti ve para için çalışan hackerların ile ideolojik güdümlü hackerların da, giderek artan aktif bir tehdit olduklarını dile getirdi.

Milli İstihbarat Müdürü James Clapper, planlı ve sinsi saldırıların en büyük tehdit olduğunu sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl ABD hedeflerine karşı bir dizi ağır tehdit oluşturan profosyonel siber saldırılar olmuştu. Kasım ayında Kuzey Kore, Sony Pictures şirketinin veri önbelleğine sızmanın arkasında olmakla suçlanmıştı.

James Clapper, ayrıca geçen yıl Las Vegas Sands Casino Corporation’a yapılan saldırıyı İran’ın planladığını iddia etti.

Bu arada Ocak ayında ABD askeri komuta merkezinin Twitter ve YouTube hesapları IŞİD destekçisi olduğu iddia edilen bir grup tarafından hacklendi. James Clapper brifingte ABD’nin kendi "saldırgan yetenekleri" olduğunu da kabul etti.

2010 yılında ise İran'ın nükleer programıyla ilgili bir siber saldırı sonrasında Tahran, İsrail'i ve ABD'yi suçlamıştı.

Not: ARMAGEDDON, Hıristiyanlık dininde dünyanın sonu geldiğinde Hz. İsa'nın yeryüzüne ineceği ve iyilerin tarafında olacağına inanılan büyük savaşa verilen addır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.