Güvenlik

Akıllı Telefonunuz Sizi Eleverebilir!

Akıllı telefonlar akıllandıkça güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Akıllı Telefonunuz Sizi Eleverebilir!

Akıllı telefonların hayatımızdaki yerinin ne denli büyük olduğunu telefonsuz geçirilen tek bir gün ile anlayabiliriz. Evde yanlışlıkla unutulan cep telefonu o günün kabus gibi geçmesine sebep olabiliyor. Özellikle telefon rehberi ve elzem numaralara ulaşamamak gün içinde kilitlenmemize sebep olabilmekte.

Yeni nesil telefonlarda parmak izi okuma sensörleri ve sizi takip eden bir işlemci parçacığı bulunuyor. Parmak izi okuma teknolojisi telefonu sadece sizin kullanabilmenizi sağlarken sizi takip eden işlemci parçacığı ise uyuduğunuzu, yürüdüğünüzü yada koştuğunuzu takip ederek derin uyku moduna geçmeyi, adım saymayı, yaktığınız kalorinin hesaplanması gibi birçok veriyi elde etmenizi sağlıyor. 

Peki herşeyimizi öğrenen akıllı telefonlar gerçekten güvenli mi? Bu sorunun üreticiler açısından cevabı "evet güvenli" oluyor ama gerçektende böyle mi bunu şu anda söylemek pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone 5S sahibi bir kişinin telefonunun şarjının bittikten ancak 12 -14 saat sonra şarja taktığında telefonunun kendi adımlarını saydığını farktmiş ve bunu gerkli mercilere iletmişti. Buradan da iPhone 5S'te ki A7 işlemcisine bağlı çalışan M7 işlem biriminin telefon kapalı olsada kullanıcının adımlarını saymaya devam ettiği anlaşılmıştı. Bu konuda Apple tarafından resmi bir açıklama gelmediysede telefonların şarjlarının bittikten sonra halen sizi "bir şekide" takip etmesi güvenilirlik anlamında büyük soru işaretlerine de sebep olmuştu.

Bu donanımlarla birlikte birde "konum paylaşım bilgilerine ulaşmak" diye bir izin var. Illinois Üniversitesi Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği Bölümü telefonunuzun konum bilgileri kapalı bile olsa otansiyel hacker tarafından belli programlar ve solucanlar ile konumunuzu paylaşmaya devam edebilceği ile ilgili bir sonuca vardı. 

Akıllı telefonlarda telefonumuzun hangi yönde olduğunu anlamaya yarayan Accelerometer sensörü ile parmak okuma sensörlerinin belli şartlar altında sizin bilgilerinizin dışarıdan ulaşılabilir kılınacağı Illinois Üniversitesinden Profesör Romit Roy Choudhury ve Güney Carolina Üniversitesi'nden Profesör Venyuan Xu ile Srihari Nelakuditi tarafından yapılan araştırma ile ortaya çıkartılmıştır. Yapılan açıklamaya görede Bu dijital "parmak izi" daha sonra bir hacker tarafından veriler sunucuya veya birden fazla uygulamayla bilgilere erişmek mümkün olabilir bu izlenen teori sizi dışarıdan saldırılara karşı savunmasız bırakabilir demişlerdir.

Bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışan bilim adamlarına büyük bir iş düşmekte. Telefonunuzun kamera, jiroskop, mikrofonlar ve diğer donanımlarının da birer izleme sistemi oalrak kullanılabileceği düşünüldüğünde "acaba izleniyor muyum" soru işaretlerinin ortadan kalkması için uzun süre çalışılması gerektiği de bir gerçek değil mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.