Güvenlik

Android cihazların yüzde 99'u büyük tehlikede!

Yeni açıklamalara göre Android işletim sisteminde dört yıldır bulunan bir açık tehlike oluşturuyor.


Google’ın Android işletim sistemi şuan için en popüler işletim sistemi diyebiliriz. Ancak Android’in en büyük derdi kötü yazılımlar. Bu durumda Android kullanıcıları sürekli risk altında oluyor. Sizlere yeni vereceğimiz haberde maalesef yine bu kötü yazılımlar üstüne olacak.

Android’i, bir güvenlik açığı tehdit ediyor. ABD merkezli güvenlik yazılımı şirketi Bluebox Labs’ın verdiği bilgilere göre, dört yıldır mobil dünyada var olan kötü amaçlı bir yazılım, mobil uygulamalarda truva atı virüsü oluşturuyor ve kullanıcılara kendini göstermeden mobil cihazlara giriyor. İddiaya göre bu açık, tüm Android tabanlı cihazların yüzde 99’unu etkiliyor.

1372977992_android-virus.jpeg

Açıklamaya göre uygulamalar ağırlıklı olarak şifreli imzalarla kontrol ediliyor ve yazılımlara atanan şifrelerle uyuşmadığı takdirde, güncelleme yapılamıyor. Şifreyi kırma ihtiyacı olmadan bir uygulamanın Android Uygulama Paketini (APK) değiştirmenin yolunu bulan Bluebox Labs, bu sayede kötü amaçlı kodların kullanıcıların ruhu duymadan mobil cihazlarına bulaştığını keşfetti.

Bluebox Labs’a göre, söz konusu güvenlik açığı Android 1.6 (Donut) işletim sisteminden bu yana var ve Android tabanlı cihazların yüzde 99’u bu açıktan etkileniyor. Şubat 2013’te güvenlik uzmanları tarafından uyarılan Google bu açığı kapatmak için herhangi bir yama yayınlamadı. Bu açığa rağmen üçüncü parti uygulama kullanılmadığı sürece kötü yazılımların telefonunuza sızması o kadar kolay olmuyor.

Yorumlar
Misafir
virüs Programları var dostlar yuklersin olur biter okadar android 10 numara
Cevapla
Misafir
efe
Cevapla
Mehmett
yama sıkıntılı çıktı cesaret edemiyorlar.
Cevapla
efe
anti viris yuklersin tamam olur dostum
Cevapla
ibrahim
Google play Store bit pazarı gibi google uygulama konusunda Apple geçmek için bütün uygulamacılara kapılarını açmış durumda buda risk teşkil ediyor.ve en büyük hatası kontrolü saglamaması
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.