Güvenlik

Antivirüsünüze güveniyor musunuz ?

Bu araştırma çok güvendiğiniz antivirüs programların aslında o kadarda güvenli olmadığını söylüyor.


Bir araştırma  antivirüs yazılımlarının çok sayıda veri açığa çıkarma işlemine engel olamadığını ortaya çıkardı.

1329169991_antivirus.jpg

Trustwave'in 2012 Global Güvenlik Raporu, 18 ülkedeki 300 gerçek saldırı olayını ele aldı. Rapora göre Trustwave tarafından izole edilen zararlılardan yüzde 88'i, testte kullanılan tüm antivirüs ürünlerini atlatmayı başardı. Zararlıların sadece yüzde 12'si antivirüsler tarafından yakalandı.


Trustwave SpiderLabs başkanı Nicholas J. Percoco, antivirüslerin bir rolünün olduğunu, ancak kurumların da büyük rolü olduğunu söyledi ve sözlerine şunları ekledi: "Gerçek şu ki, antivirüs üreticileri sadece bildikleri şeyleri biliyorlar."

Zararlıların başarılı bir saldırıda bulunana dek üreticiler tarafından fark edilmemesi, antivirüslerin zararlı virüsleri algılayamama nedenlerinden biri. Araştırmaya göre antivirüslere aşırı güvenmenin yanında hatalardan biride, hiç günlük tutulmaması veya eksik tutulması, şifrelerin sistemler arasında paylaşılması ve en çok kullanılan parolanın "password1" olması.

Yani Trustwave'in testine göre zararlı virüsler, antivirüslere karşı büyük bir zafer kazandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.