Güvenlik

ATM' ye girilen şifre termal kamera ile görülebiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre, ATM' ye girilen şifre termal kamera ile tespit edilebiliyor.


Bu tip haberlerin yapılması ne kadar doğru tartışılır ama, insanlarına bilinçlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Kaliforniya Üniversitesinde araştırma yapan üç kişi, termal kameralar aracılığı ile ATM' lerde yazılan şifrelerin okunabildiğini ortaya çıkardılar.

Araştırmanın raporuna göre, şifreyi girmek için düğmelere bastığımızda, parmağımız düğmeleri ısıtıyor ve ortaya çıkan ısı bir süre düğme üzerinde kalabiliyor. Bu esnada bir termal kamera ile girilen şifre tespit edilebiliyor.

1314703163_atmsifretermal.jpg

Termal kamera tabiki kombinasyonu ortaya çıkaramıyor. Sadece hangi düğmelere bastıysanız onları görüyor. Sırası tabikide bilinmiyor ama şifreyi bulma ihtimali 10.000' den 24' e düşüyor. Ayrıca soğuma seviyesi, hangi tuşların önce basıldığını da ortaya çıkarıyor ama yinede şifreyi bulma olasılığı %24' den aşağı inemiyor.

Araştırmacılar, ATM' leri üreten firmalara daha az basınç gerektiren düğmeler kullanmasını öneriyor. Ayrıca plastik madde kullanılmasından da kaçınmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Sizin yapmanız gereken ise, eğer çok kullanılan bir ATM' deyseniz çok problem yok. Çünkü o kadar kişi kullandığı için zaten bütün tuşlar sıcaklık gösterecektir. Ancak nadir kullanılan ve bankaya direk bağlı olmayan bir ATM kullanıyorsanız en azın işleminiz bittikten sonra bir iki dakika bir şey yapıyormuş gibi gözüküp biraz beklemeniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.