Güvenlik

Bilgisayarlara hacker saldırısı

Otomatik güncelleme hizmeti aracılığıyla bilgisayarlar üzerinden yayılan virüsün dünya genelinde 1 milyon bilgisayarı etkilediği tahmin ediliyor.


Bilgisayar güncellemesi üzerinden yayılan bir virüsün bilgisayarları hacklediği ortaya çıktı. Virüsün otomatik güncelleme hizmeti aracılığıyla yayıldığı açıklandı.

ASUS marka bilgisayarlar hacklendi!

Rus siber güvenlik şirketi Kasperksy Lab, yaptığı açıklamada, ürettikleri antivirüs yazılımını kullanan 57 bin ASUS marka bilgisayarda, sisteme dışardan sızılabilmesini sağlayan ve "arka kapı" adı verilen özel güvenli boşlukları yaratan kötü amaçlı bir yazılım tespit edildiğini belirtti.

Kasperksy Lab uzmanları, virüsten etkilenen bilgisayarların yüzde 50'sinin Rusya, Almanya ve Fransa'daki kullanıcılara ait olduğunu ifade etti. ABD'de virüsten etkilenen bilgisayar sayısının yüzde 5'ten az olduğu kaydedildi. Öte yandan Amerikan antivirüs şirketi Symantec de kendi yazılımlarını kullanan 13 bin ASUS bilgisayarın virüsten etkilendiğini bildirdi.

Uzmanlar, "arz zinciri" adı verilen siber saldırı yönetimiyle şirketin otomatik güncelleme hizmeti aracılığıyla yayılan virüsün dünya genelinde 1 milyon bilgisayarı etkilediğini tahmin ediyor. ASUS dünyanın en büyük beşinci bilgisayar üreticisi konumunda bulunuyor.

Konu hakkında henüz ASUS tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil. Virüsün yayılması ile beraber kullanıcı mağduriyeti nasıl giderilecek şimdilik merak konusu. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Yorumlar
yakup
kaspersky antivirüs programı 1 numara lisanslı kullanıyom hala probmlem yaşamadım bilgisayarda ne virüs var ne trojen ...vb tşk ederim kspersky firmasına 1 numaralı güçlü antivirüs programı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.