Güvenlik

Black Friday'de dolandırıcılık kurbanı olmayın

İndirimlerin ardı arkasının kesilmediği Black Friday döneminde alışveriş tutkunlarını dolandırıcılık tehlikesi bekliyor. Peki, Black Friday'de dolandırıcılık kurbanı olmamak için ne yapmak gerekiyor?

Black Friday'de dolandırıcılık kurbanı olmayın

Yılbaşı öncesi dönemde sunulan indirim fırsatlarıyla birlikte alışveriş dünyasını hedefleyen suç oranında ve özellikle e-dolandırıcılıkta da artış gözlemleniyor. E-ticaret müşterileri sevdikleri markaların indirimlerini beklerken, mağazalar bu dönemde sayısı artacak olan müşterileri için hazırlıklarını yapıyor, bankalar ve ödeme sistemleri ise alışveriş işlemlerinde yaşanacak yoğunluk için hazırlanıyor. Araştırmalar, tüm bunlar olurken siber suçluların da boş durmadığını gösteriyor.

Siber suçlular ödeme bilgileri çalma hedefiyle farklı yöntemler deniyor. Popüler bir ödeme sisteminin ödeme sayfasını taklit eden sahte bir sayfa oluşturmak, güvenilir çevrimiçi mağazaların sitelerini kopyalamak, hatta tamamıyla sahte olan ve çok cazip fırsatlar sunan mağazalar oluşturmak bu yöntemlerden bazıları.

Dolandırıcılık kurbanı olmamak için ne yapmalı?

Tanımadığınız kişilerden, sosyal ağ siteleri aracılığıyla arkadaşlarınızdan veya e-posta yoluyla gelen şüpheli linklere tıklamayın. Cihazınıza zararlı yazılım indirilmesine yol açabilir veya sizi dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış ve kişisel bilgilerinizi çalmayı hedefleyen web sitelerine yönlendirebilirler.

Tanımadığınız veya şüpheli görünen sitelerde kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. İnanılması zor güzellikte fırsatlar sunan bu siteler çok büyük ihtimalle siber suçlulara aittir.

Kişisel bilgilerinizi veya ödeme detaylarınızı bir siteye girmeden önce söz konusu sitenin gerçek olup olmadığından, en azından sitenin adresini dikkatlice kontrol ederek emin olun. Sahte siteler gerçeklerinin aynısı gibi görünebilir.

Cihazınıza, finansal dolandırıcılığa karşı geliştirilmiş teknolojilerle donanımlı bir güvenlik çözümü yükleyin. Örneğin Kaspersky Lab’ın sunduğu çözümlerdeki “Safe Money” teknolojisi ile finansal işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1479887724_1479820621karacuma.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.