Güvenlik

BTK'dan fidye virüsü Bad Rabbit hakkında açıklama geldi!

BTK, fidye virüsü olarak bilinen yeni tehdit olan Bad Rabbit hakkında açıklama yaptı. Bad Rabbit virüsünden korunmak için BTK bir takım uyarılarda da bulundu.


BTK başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, geçtiğimiz gün ortaya çıkan Bad Rabbit isimli yeni fidye virüsü hakkında açıklamalar yaptı. Windows platformunu hedef alan bu yeni virüs, Adobe Flash Player yazılımı olarak görünüyor ve PC'ye bulaştığında tüm verilerinizi şifreliyor.

Bad Rabbit karşısında alınacak önlemler

- Güvenli olmayan kaynaklardan dosya indirilmemesi ve çalıştırılmaması

- Son kullanıcılarda ‘local admin’ yetkisine sahip kullanıcıların kullanılmaması

- Basit parola ve jenerik kullanıcı isimlerinin kullanılmaması

- Sistemlerin son güncellemelerinin yüklenmesi

- Antivirüs yazılımı kullanımı

- WMIC (Windows Management Instrumentation Command-line) kullanımının engellenmesi

- “C:\Windows\infpub.dat” ve “C:\Windows\cscc.dat” dosyalarının çalışmasını engellemek için, ilgili dosyaların oluşturulması ve yetkilerinin kısıtlanması

- Düzenli olarak yedek alınması

- Shadow dosyaların incelemesi; son kullanıcının zararlı yazılıma ‘local admin’ yetkisi vermediği durumlarda, son kullanıcı verilerinin kurtarılması için shadow dosyaları kontrol edilebilir.

1509009671_bad-rabbit.jpg

Yukarıdaki önlemleri aldığınızda Bad Rabbit virüsünden büyük ölçüde korunabilirsiniz. Özellikle tarayıcıların ve Windows'un son güncellemelerinin yüklü olduğundan mutlaka emin olmanız gerektiğini belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.