Güvenlik

Bu casus çok tehlikeli!

Eşine az rastlanır büyüklükte bir internet casusluğunu ortaya çıkarıldı.

Bu casus çok tehlikeli!

Eşine az rastlanır büyüklükte bir internet casusluğunu ortaya çıkardıklarını açıklayan Rusya'daki bir kuruluş, istihbarat örgütlerinin bir dönem kullandığı formları da barındıran ve Kızıl Ekim olarak anılan casus programın resmi ve özel gizli belgelerin izlenip çalınması için kullanıldığını iddia etti.

Programın çeşitli "bölmeleri" bulunduğu anlaşıldı ve uzaktan e- posta gibi yöntemlerle devreye sokulabildiği açıklandı.

1358259619_internettekizilekimcasusuh27297.jpg

Casus Kızıl Ekim'in, devlet dairelerindeki bilgisayarları, nükleer tesisleri, petrol ve gaz ile bağlantılı kurum ve kuruluşları 2007'den beri izlediğini belirlediklerini söyleyen Rus Kaspersky Labs adlı kuruluş, Kızıl Ekim'in şifreli dosyalara öncelik verdiği, ayrıca silinen dosyaları geri çektiğini tahmin ettiklerini belirttiler.

İngiltere'deki Surray Üniversitesi'nden Profesör Alan Woodward bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun büyük bir saldırı olduğunu ve "ne varsa, kaydettiğini " söyledi. Woodward, Kızıl Ekim'in özellikle iki uzantıya sahip özel şifreli dosyalara odaklandığını belirtti.

Kaspersky Labs adlı kuruluştan Vitaly Kamluk ise casus programı ekim ayında yakaladıklarını vurguladı. Hollywood'un bir denizaltıyla bağlantılı olan çektiği filmin adı olan Kızıl Ekim,USB hafıza çubukları bilgisayara çakıldığında program izlemeye geçiyor ya da fark edildiğini belirlediğinde saklanıyor ve elektronik posta ile yeniden devreye girebiliyor.

Kaspersky Labs, casus programın 250 IP adresi üzerinden 55 bin hedefe yöneldiğini açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.