Güvenlik

Bu uygulamayı sakın kullanmayın!

Bu uygulama ile tüm rehberiniz yurtdışında kaydediliyor!

Bu uygulamayı sakın kullanmayın!

Akıllı telefonlar hayatı kolaylaştırdığı gibi bazı tehlikelerin önünü de açabiliyor. Özellikle akıllı telefonlarımızda kullandığımız bazı yazılımlar bunlara neden olabiliyor. Akıllı telefon uygulamaları eğlenceli ve yardımcı olduğu kadar, büyük oranda zararlar da verebiliyor.

Son günlerde yaygınlaşan bir habere göre arayanı öğrenmek için kullandığınız uygulamalar, kişi listesini yurtdışındaki sunuculara aktarıyor. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bu uygulama, kurulum sırasında önceden tanımlı olarak kullanıcıya sormadan telefon rehberini mobil ağ ya da yerel internet üzerinden yurtdışındaki kendi sunucusuna yolluyor.

1383127959_numara-paylasim-kulubu.jpg

"Numara Paylaşım Kulübü" olarak adlandırılan bu uygulamanın rehberinizi almasını istemiyorsanız programı indirdikten sonra acilen cihazın her türlü internet bağlantısını kesip, ayarlar menüsüne girerek önceden işaretli olan kutucunun işaretini kaldırmanız gerekiyor.

Numara Paylaşım Kulübü yaptığı açıklamada, "Uygulamamız daha iyi bir arayanı görme deneyimi için kullanıcılar tarafından paylaşılan dünyanın en büyük telefon numarası ağıdır. Uygulama ayarlarını değiştirerek kulübe istediğiniz an katılabilir ya da ayrılabilirsiniz. Eğer ayrılmak isterseniz paylaştığınız bağlantıların tümü kulüpten otomatik olarak silinir. Ancak ayrıldığınızda paylaşılan milyonlarca numaraya erişemezsiniz" dedi.

Telefon rehberinizdeki kişileri hangi isimle kaydettiyseniz sunuculara da o isimle kayıt ediliyor. Operatörünüz numarayı gizlese bile bu tür uygulamalar sayesinde arayan kişilere ait bilgileri alabiliyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.