Güvenlik

Bu Virüse Dikkat!

Bu virüs EGM logosu kullanarak kullanıcıları kandırıyor!

Bu Virüse Dikkat!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Türk Polis logosu ve “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ibaresi ile vatandaşların bilgisayarlarının kilitlenerek, açılması karşılığında para istenmesi olaylarının belirlenmesi üzerine açıklama yapılmasının uygun görüldüğü bildirildi.

Açıklamada, son günlerde,
farklı yollar ile EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı’na (BSM) ulaşan şikayet ve ihbarlarla, internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200 TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “EGM’ye bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir.

Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmaları, mağdurların en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri gerekir.”

Sahte " Türk Polisi " Virüs'ten Ekran Görüntüsü , Teknolojioku.com farkiyla Sizlerle:

1351338482_q.jpg

Çözümü için aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. YOL
  1. Bilgisayarınızı Kapatınız,

  2. Bilgisayarı açma tuşuna (Power) tuşuna bastıktan sonra hızlı bir şekilde klavyeden (F8) tuşuna basınız. Karşınıza Gelişmiş ön yükleme seçenekleri gelecektir.

  3. Açılan Ön yükleme seçeneklerinden “Ağ desteği ile güvenli mod” veya “Ağ ile güvenli mod”unu seçerek bilgisayarınızı başlatınız.

  4. Bilgisayarınız başlatıldıktan sonra Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem geri yükleme tıklatınız.

  5. Sistem geri yükleme penceresi açıldığında Windows 7 ve Vista için Geri yükleme de en yakın tarihi seçip ilerlenir XP'de ise Takvim ekranından en yakın tarih seçilerek ilerleme işlemi yapılır.

2. YOL

Sistem geri yüklemede sorun yaşadıysanız eğer bilgisayarınızı 1. yoldaki gibi Ağ desteği ile güvenli modda başlatılarak COMBOFİX programını indirerek bilgisayarınızda tarma yaptığınızda probleminiz giderilecektir.

Bu işlemler sonucunda eğer sonuç alamaz iseniz 11820 Teknoloji Destek Hattı çağrı merkezini arayarak destek alabilirsiniz

Yorumlar
gogo
Bugun tamire geldi bir pc. Aynen bu durumdaydi. Formatladim gitti.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.