Çakal için üretildi! İşte yerli DOĞAN!

Havacılık Teknolojileri firması DASAL tarafından geliştirilen ve otomatik piyade tüfeği entegre edilen DOĞAN, göreve hazır.

Çakal için üretildi! İşte yerli DOĞAN!

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olarak çeşitli sınıflarda döner kanatlı İHA'lar üreten DASAL Havacılık Teknolojileri, geliştirme çalışmalarında sona gelinen Doğan’ı 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergiledi.

Doğan’daki otomatik piyade tüfeğinin geri tepmesinin özel geliştirilmiş sistemle sönümlendiğini açıklayan firma, bu sistemle elde edilen yüksek stabilizasyon sayesinde de nokta atışı yapılabildiğini bildirdi. Mermi taşıma kapasitesinin artırıldığı ve 360 derece kendi etrafında dönebilen, her noktaya isabetli atış yapabilen, kullanıcısına çok kolay kullanım kabiliyeti sunabilen bir ürün üretildi.

Nokta Atış-Yüksek Vuruş İşte Yerli Doğan

Çakal için üretildi! İşte yerli DOĞAN! - Resim : 1

Türk Savunma Sanayisi tarafından geliştirilen, silahlı insansız hava araçlarına (SİHA), otomatik piyade tüfeğiyle donatılan DOĞAN eklendi.

DOĞAN, rakiplerinden farklı olarak 2 eksen stabilize hareket kabiliyetine sahip bir pedestal üzerine yerleştirilmiş, 5,56 milimetre otomatik piyade tüfeği ile entegre savunma ve caydırma platformu olarak geliştirildi.

DASAL Havacılık Teknolojileri mühendislerinin yerli ve milli olarak, yapay zekâ ve görüntü işleme teknolojilerini kullanarak geliştirildi.

Çakal için üretildi! İşte yerli DOĞAN! - Resim : 2

Doğan, özel olarak geliştirilen sistem sayesinde üzerindeki kameradan alınan görüntüleri işleyerek hedef tespit, tanımlama ve takip edilen hedefe odaklanma yetenekleriyle görev yapabiliyor. Doğan, tercih ve ihtiyaca bağlı olarak 100 ile 200 arasında mermi mühimmat taşıyabiliyor.

Doğan, tekli ya da seri atış modları ile görev senaryosuna uygun olarak kullanıcının seçeneklerini artırmak ve yazılımları sayesinde hedefi yüksek isabet oranıyla doğrudan vurmak veya baskı ateşi altına almak üzere tasarlandı.