Güvenlik

Casus Yazılım'lara karşı yapabilecekleriniz

Casus yazılımlara karşı savunmasız mı hissediyorsunuz kendinizi?


Parola yöneticisi kullanın: Casus Yazılım'lar oldukça basit programlardır, tüm yaptıkları klavyede bastığınız tuşları bir üçüncü partiye göndermektir. Bilgisayar'ında Casus Yazilim bulunan bir kullanıcı, hesabı çalınana kadar bundan haberi olmayabilir.

Casus Yazilim'larin zayıf noktası ise yazılmayan şeyleri elde edememeleridir. Bu nedenle Steganos gibi bir parola yöneticisinden faydalanmanız, güvenlik seviyenizi artıracaktır.

Sisteminiz ve Programlarınızı güncel tutun: Casus Yazilim'lar , diğer tüm zararlılar gibi bir takım açıkları kullanarak sisteminize sızabilirler. Örneğin Adobe Flash'ın başı, geçmişte uzaktan kod çalıştırmaya izin veren bir açıkla dertteydi. Eğer sisteminizi ve kullandığınız yazılımları güncel tutmuyorsanız, onu saldırılara karşı açık bir halde bırakıyorsunuz demektir.

Güvenlik duvariniz: Kesinlikle " Açik " konumda bulundurun.

Şifrelerinizi sık aralıklarla değişin: Parolalarınızı sıkça değiştirmek, bir casus yazilim saldırısında alacağınız hasarı en düşük seviyeye düşürecektir. Parolalarınız çalınmış olabilir, ancak tek hedef siz değilseniz bu parolalar hemen kullanılmayacaktır.

Antivirüs kullanın: Kesinlik'le Bilgisayar'inizda tavsiye edebileceğim [ Kaspersky ] antivirus yazilimi bulundurun ve güncellemesini devamli kontrol ediniz.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.