Güvenlik

Chrome OS' u da hacklediler

Google her ne kadar Chrome OS güvenli desede, hackerlar onuda hacklemeyi başardı.


Google' ın bulut tabanlı işletim sistemi Chrome OS, hackerlara yenik düştü. Google' ın özellikle üzerinde durduğu en önemli konu güvenlikti. Fakat Chrome OS aylar sonra güvenlik araştırmacıları tarafından hacklendi.

Bu durum işletim sistemi çıkaran firmaların genel de kaderidir. Hatta bu konuda en tecrübeli isim şüphesiz Microsoft' tur. Microsoft her işletim sistemi çıkardığında güvenlikten bahsediyordu ama sonuç hep hüsranla bitiyordu.

Nitekim Google' da bu hüsranı yaşanlardan oldu. Black Hat güvenlik konferansına çıkan iki araştırmacı, web tabanlı hacker taktikleri ile Chrome OS' u hacklenme şeklini anlattılar. Yapılan hackleme sonucu, kullanıcının e-postalarına, Google dökümanlarına, kişilere ve Google Voice mesajlarına erişim sağlandı. Yani gizli hiç bir şeyiniz kalmadı.

White Hat Security' den Matt Joanson ve Kyle Osborn, Chrome OS' u aylarca araştırdıklarını söylediler. Bu araştırma sonucunda, not almaya yarayan Chrome OS eklentisi StratchPad' de bir açık bulduklarını belirttiler.

Ayrıca araştırmacılar hacklenme sürecinin videolarını ve canlı demolarını konferansta paylaştılar.

Bakalım konu ile ilgili Google' dan nasıl bir cevap gelecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.