Güvenlik

Chrome virüsünden böyle kurtulun!

Sizin adınıza paylaşım yapan bu virüsten kurtulabilirsiniz.

Chrome virüsünden böyle kurtulun!

Şu an oldukça sık şikayet aldığımız bir konu üzerine bir araştırma-inceleme yaptık. Sonuçta Facebook ve Twitter üzerinden sizin adınıza paylaşım yapan bir virüs var.  

1372233341_chrome-virus.jpg

1400699693_facebook-virusu-silme.jpg

Bu virüs bilgisayarınıza Flash Player güncellemesi gibi görünerek bulaşıyor. Kurban olan bir arkadaşınızın paylaştığı bir linke tıklamanızla açılan Flash Player güncellemesi gibi görünen pencerede yükle dediğinizde virüsü bilgisayarınıza ve haliyle chrome'a yüklüyor. Bu virüs sadece chrome üzerinde çalışıyor, bu yüzden korkmanıza gerek yok bu yazıda size nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz.

1- Buradan program kaldırma yazılımını indirin.

2- Programı kurduktan sonra Adobe Flash Player 1,90 isimli bir girdi göreceksiniz. Bunu kaldırın.

3- Ardından Chome'dan çıkın.

4- Bilgisayarınızdan C:/Documents and Settings/KULLANICI ADINIZ/Local Settings/Application Data/Google/Chrome/User Data/Default/Extensions adresine gidin burası gizli olabilir o yüzden klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster seçeneğini aktifleştirin. Bu dizinde Chrome'a ait eklentiler muhafaza edilir. Zararlı eklenti de burada saklanıyor bu yüzden herşeyi silin. Arada eklentileriniz de gidebilir ama önemli olan zararlı eklentiyi temizlememiz.

5- Son olarak kayıt defterinde ( Başlat > Çalıştır > Regedit ) "HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > Extenstions" anahtarını bulun. Değerler içinde "fhasdfshdfashdfas" gibi karışık isimli bir girdi olacak. Bunu silin.

Tebrikler artık virüsü kaldırdınız!Yorumlar
Harry Protten
1 - Buradan program kaldırma yazılımını indirin. yerinde indirme linki yok. Nerden, nasıl indiriceez?
Cevapla
Misafir
firefoxtata eklenti var sen raad ol :D
Cevapla
Misafir
firefox süper
Cevapla
Güzel paylaşım..
Cevapla
Misafir
allah razı olsun ya :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.