Güvenlik

CIA'in hack araçları ile 16 ülke hacklendi!

Symantec, CIA'in hack araçları ile 16 ülkenin hacklendiği açıklandı.

CIA'in hack araçları ile 16 ülke hacklendi!

Güvenlik firması Symantec; Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından kullanılan hack araçları ile 16 ülkede en az 40 siber saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Raporu Pazartesi günü yayınlayan şirket, geçen ay bu araçların WikiLeaks tarafından ifşa edilmesine ilişkin sonuçları temel aldı. Belgeler, casus ajansının telefonları, bilgisayarları ve hatta televizyonları insanlara karşı nasıl hack yapabileceğini gösterdi. Rapor hakkında ilk yazan kişi ise Reuters oldu.

Reuters'e göre, Symantec belirtilmeyen tarihlerde gerçekleşen olaylar için CIA'i doğrudan suçlamadı. Şirket ayrıca Reuters'a; hedeflerin tümü devlet kuruluşları ya da meşru milli güvenlik değerlerine sahip olduklarını ve Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu'da bulunduklarını söyledi.

1491909625_cia.png

Ancak WikiLeaks açıklamaları çevrimiçi izleme ve dijital gizlilik erozyonu hakkında yaygın endişeye neden oldu. Bu korkular, Edward Snowden'ın dört yıl önce NSA gözetimi ile ilgili ortaya çıkardığı dedikoduların ötesine uzandı ve Apple'ın iPhone'lara erişim konusunda ABD hükümetiyle savaştığı noktasına kadar gelmişti.

Bir CIA sözcüsü, Symantec raporu hakkında yorum yapmaktan kaçındıSymantec, daha önce kendilerinin sızıntıları hakkında CIA'in yorum yapmayı reddettiklerinin altını çizdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.