Güvenlik

Çin hükümeti 13.000’den fazla web sitesini kapattı

Çin'in başına geçen Şi Cinping internet hizmetleri üzerinde getirdiği sıkı denetimlerle 5 yılda ülkedeki 13.000'den fazla siteyi kapattı.

13.000’den fazla web sitesi kapatıldı

Sıkı denetimlerle tanınan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidarda bulunduğu süre içerisinde 13 binden fazla web sitenin kapatılmasına neden oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti resmi haber ajansı Xinhua'dan yapılan açıklamaya göre, Çin hükümeti 2015 yılından beri çeşitli nedenlerle pek çok site kapatıldı. Siber saldırıların yoğun olduğu Çin'de, halk bu siber temizlik operasyonlarına destek veriyor.

Şi Cinping'in taviz vermediği politikalar, muhaliflik ve partisinin eleştirilmesi olarak gösteriliyor. Hükümetten yapılan açıklamalarda ise bu sıkı denetimlerin esas amacının ulusal güvenlik ve toplumsal düzen olarak gösteriliyor.

Hükümetin getirdiği bu sıkı denetimlere halk %90 oranında destek veriyor. Zararlı içeriklerin de büyük oranda azaldığı Çin'de, son 3 yılda 10 bin web site ve 10 milyon sosyal medya hesabına erişim engellendi.

Çin, siber güvenlik uzmanı istihdamı konusunda dünyada saygın bir konumda yer alıyor. Siber yönetim sistemlerinde çalışan bu uzmanlar, politikalarla çelişen durumlarda rapor tutup önlem alınmasına yardımcı oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.