Güvenlik

CloudFlare yeni DNS servisini tanıttı

Ağ teknolojileri konusunda altyapı sunan CloudFlare yeni DNS adresini tanıttı. 1.1.1.1 adresinde çalışacak olan DNS servisi daha güvenli bir iletişim vaad ediyor.

CloudFlare’den yeni DNS servisi

ABD merkezli CloudFlare, sunduğu altyapı ve teknolojilerle kullanıcılara hizmet veriyor. DNS hizmeti de sunan şirket yeni DNS adresi olan 1.1.1.1'i duyurdu. Bu yeni DNS hizmeti ile kullanıcıların daha güvenli ve hızlı olarak internettte dolaşabileceğini açıklayan CloudFlare'in iddiasına göre bu servisteki bütün sorgular 24 saat içinde silinecek.

Bu sayede çok daha güvenli olacağını açıklayan şirket, DNS'in küresel yanıt süresinin ise 14 ms gibi çok yüksek bir rakam olacağının garantisini de verdi. Rakipleri olan Open DNS'te bu değer 20 ms iken, Google DNS'te bu rakam 34 ms. Birçok yasaklı ve engelli siteye erişmeyi sağlayan DNS servisi ile ilgili bilgiler adresinde yer alıyor.

DNS üzerinden bu tarz sitelere erişim beraberinde verilerin de okunabilmesi anlamına geliyor. Bu bakımdan DNS kullanırken bankacılık ve benzeri alanlarda dikkatli olunması tavsiye ediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.