Güvenlik

Cryptolocker virüsü bulaşmış dosyalar ücretsiz olarak nasıl kurtarılır?

Cryptolocker kurbanları dosyalarını ücretsiz olarak geri almak için ne yapmalı? Güvenlik uzmanları dosyalarınızı ücretsiz çözmenin yolunu buldu.

Cryptolocker virüsü bulaşmış dosyalar ücretsiz olarak nasıl kurtarılır?

Not: Dosyalarınızı ele geçiren CryptoLocker virüsünün temizliği için RogueKillerX64_old ve EmsisoftAntiMalwareSetup ile temizleme yapın. Sonrasında ise Shadowexplorer yazılımını kurup sürücülerinizi seçin. Sürücülerinizdeki gölge dosyaları görüp geri alabilirsiniz.

Son zamanların baş belası Cryptolocker virüsü, şimdiye kadar 500 bin kişiyi kurban etti. Kötü niyetli program Windows bilgisayarlarda dosyaları kilitliyor ve açmak için para talep ediyor. Güvenlik uzmanları sayesinde virüsün kilitlediği dosyaların anahtarını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Güvenlik araştırmacıları kurbanların veri tabanında Cryptolocker’in bir kopyasını yakaladı ve çevrimiçi bir portal oluşturuldu.

Mayıs ayında kolluk kuvvetleri ve güvenlik şirketleri dünya çapında ev bilgisayarlarına bulaşan Cryptolocker ve gameover Zeus olarak bilinen zararlı yazılımları yayan bir ağ keşfetti. Kurbanların sadece yüzde 1.3’ü fidye ödemiş ve çetenin bu işten 3 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

1416679933_76753656497953315.jpg

Virüs herhangi bir yolla (mail vs.) zip dosyası olarak bilgisayara giriyor ve zipdosyasını açıp içindeki dosyaya tıkladığınızda ise tüm word dosyaları, resimler, pdf dosyalarınız encrypted uzantısına dönüştüğü için açılmıyor.

Daha sonra masaüstüne SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor ve dosyayı açtığınızda; Uyarı Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir diyor.

Bilgisayarınızda ağ disklerde, ve USB belleklerde olan önemli dosyalarınız, fotoğraflar, videolar ve kişisel bilgiler CryptoLocker virüsü ile şifrelenmiştir. Bizim şifre çözme yazılımını satın almak dosyalarınızı kurtarmak için tek yoldur. aksi takdirde tüm dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

Dikkat CryptoLocker virüsü kaldırma işlemi şifrelenmiş dosyalara erişim sağlamaz.

Şifre çözme yazılımını satın almak için tıklayınız Gibi uyarılar geliyor ve dosyalarınız açılmıyor.

Buradan güvenlik uzmanlarının oluşturduğu çevrimiçi portala giderek şifreli dosyalarınızın kilidini açabiliyorsunuz. Oluşturulan decryptcryptolocker sitesinde email adresinizi yazıp dosyanızı yüklüyorsunuz ve dosyanızın indirme linki ile birlikte çözecek anahtar mail adresinize geri geliyor. Üstelik bu işlem için ücret alınmıyor. FireEye ve Fox-BT tarafından yapılan bu işlem ile dosyalarınızın herhangi bir şekilde kayıt altına alınmadığı söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.