Güvenlik

Dikkat! MacBook kamerası sizi gözetliyor olabilir!

Apple'ın Macbook bilgisayarlarının kamerası, hackerların eline geçti.


Günlük yaşantınızda evinizin içindeki hallerinizi fotoğraf olarak başka yerlerde gördüğünüzü düşünün. Ürkütücü geliyor değil mi? Washington Post’un haberine göre bu olay gerçekten Cassidy Wolf adlı bir kadının başına geldi. Hatta daha kötüsü o fotoğraflar çıplaktı. Nasıl mı?

Görünüşe göre hackerlar Apple Macbook bilgisayarların iSight web kamerası aracılığıyla insanlar üzerinde casusluk yapıyorlar. Tipik olarak kamera çalıştığı zaman ışık yanıyor ancak, yeni keşfedilmiş bir çözüm ile bu ışık devre dışı bırakılabiliyor. Böylelikle masum kurbanlar izlendiklerini fark etmiyorlar.

1387447086_applemacbookair13-inch3578145102620x433610x426.jpg

Hackerlar Uzaktan Yönetim Aracı veya RAT denilen proof-of-concept yazılımını kullanarak, Checkoway ışığının yanmasını engelliyor. Böylece iSight kameranın mikro denetleyici yongasını yeniden programlamak mümkün oluyor.

Apple dizüstü bilgisayarlarda yapılabilen bu hile diğer bilgisayarlarda da yapmak mümkün ancak bu henüz kanıtlanmamıştır.

Washington Post’un başka bir raporunda, FBI Operasyonel Teknoloji Bölümü eski başkan yardımcısı Marcus Thomas’ın yaptığı açıklamaya göre, FBI yıllardır uyarı ışıkları açmadan bilgisayar kameraları aktive edebiliyor.

Bu olay ilk değil yıllardır uzaktan kameralar izlenebiliyor ancak uyarı ışığı yanmadan ilk kez bir kamera izleme olayı ortaya çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.