Güvenlik

Dolandırıcılıkta sahte e-posta dönemi dikkat!

Dolandırıcıların yeni dolandırıcılık yöntemi sahte e-posta'lar.

Dolandırıcılıkta sahte e-posta dönemi dikkat!

Pazar günü posta kutuma bir e-posta geldi…

Tanımadığım biri; adı Anet Anet!

Anet çok dertli…

Aslında bilgisayarla hiç alakasının olmadığını, bir arkadaşının yardımıyla bana ulaştığını belirtip, bozuk bir Türkçe ile kısaca kendinden bahsediyor.

“Yaşım 25, 1.66 boyunda, kumral bir Allah’ın kuluyum. Aslen Türkiyeli’yim. Uzun zamandır yurtdışında, Yunanistan’da yaşıyorum. Annemi ve babamı kaybettim. Bir ağabeyim var, onun ailesiyle yaşıyorum.”

Derken sadede geliyor Anet…

“Huzursuz bir hayatım var, o yüzden arkadaşım bana tavsiye etti ve yardımcı oldu. Bu yazıyı onun yardımıyla gönderiyorum, beni tanımak istiyorsanız bana bu numaradan ulaşabilirsiniz.”

Satırları hızlıca okuyup e-posta’yı çöp kutusuna göndereyim derdindeyken bir anda irkildim…

“Macera aramıyorum, gerçekten niyetim evlilik. İşte numaram 0030694900.... Merak ederseniz diye birkaç da fotoğrafımı gönderiyorum. Saygılar.”

Anet ciddi, benimle macera yaşamak değil evlenmek istiyor!

Hatta fotoğrafları da var…

1355389364_4.jpeg

Lale bahçesinden çayır çimene, ağaç altından piknik alanına her yerde fotoğraf çektiren türbanlı bir genç kız…

Pazar pazar sanal alemden çıkıp gelen son derece ciddi (!) kısmetime güleyim mi ağlayayım mı derken bir e-posta daha geldi…

O da Yunanistan’dan, o da genç bir kadın!

1355389387_5.jpeg

Esmer, uzun saçlı, fiziği düzgün bir genç kız…

“Selam” diyor, “Ben Yunanistan’dan iş ve arkadaşlık konusunda rahatsız etmiştim. Yaşım 25, ayrıca resmimi de size gönderiyorum. Benimle irtibata geçmeniz için iletişim bilgilerimi de gönderiyorum. Cep telefonum 0030694875....”

Borç böyle bir şey olsa gerek…

Baksanıza gırtlağına kadar borca batan Yunanistan’da kriz, 25 yaşındaki genç kızların cinsel tercihini bile değiştirmiş!

Şaka bir yana, bir ara Bulgaristan’dan arayıp Türk erkeklerine ısrarla arkadaşlık teklif eden, asılsız yaşam hikâyeleri ve vaatlerle karşısındakini tuzağa düşüren dolandırıcılık çeteleri, bu kez tezgâhı Yunanistan’a taşımış gibi görünüyor…

Bakın görün, önümüzdeki dönemde Yunanistan’dan gelen dolandırıcılık hikâyelerini çok duyacağız, okuyacağız gazetelerde…

O yüzden demedi demeyin, baştan uyarıyorum; Yunanistan’dan gelen her türlü arkadaşlık, iş, evlilik e-postalarına inanıp da tuzağa düşmeyin…

Yorumlar
nemo
ne yazık ki saf olan insanlarımız var .onca olaya rağmen gafilce avlaniyorlar.
Cevapla
Misafir
bana da surekli +359 ile baslayan bir numaradan cağri atip duruyorlar. birde nijeryali kralin kizi kendisine bir kac bin dolar gonderirsem on milyon dolar mirasindan komisyon odeyecegini anlatan email gelip duruyor.
Cevapla
boyle emailler yıgınla zaten br kere bulaştımı mail adresin elden ele gereksiz postaların adresi oluyor.
Cevapla
Merve
Bu tür yöntemlere düşen ne yazikki insanlar var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.